1 Litre Su İçin her gün 4 Kilometre Yol Yürüyorlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’in Silifke ilçesinde Kırsal’da yer alan Bükdeğirmeni, Seyranlık ve Gedikpınarı mahallelerinde yaşayan vatandaşlar 1 litre su için her gün ellerinde bidon ve su şişeleriyle 1 kilometre su kuyruğu oluşturuyorlar.

3 Mahalle arasında yer alan Kavak Pınarı Mevkiine su doldurmaya gelen vatandaşlar, buraya gelmek için 3- 4 kilometre yol geliyoruz, sonrasında burada bu uzun kuyrukta bidonlarımızı doldurmak için bekliyoruz diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Doğal Hayat İçin Su Bırakılmamış

3 Mahalle’nin ortak sınırında yer alan Damlacık mevkiinde, yer alan ana su kaynağında bir araya gelen vatandaşlar, burada doğal hayatın sürekliliği için belli oranda su miktarının doğaya salınması gerektiğini ifade eden vatandaşlar bunun yerine getirilmeden, sadece 15 hanelik bir köye gönderildiğini ifade ederek, 3 aydan bu yana suyumuz yok diye konuştular, borular ve betonlarla kapalı kaynaktan artan suyun ise bir litrelik bir şişeyi bile dolduramayacağı ifade edildi.

Durumu Şikayet Ettiler Ama Cevap Alamadılar

Silifke ilçesine bağlı Bükdeğirmeni, Gedikpınarı ve Seyranlık mahallelerinde yaşayan vatandaşlar susuzluktan şikayetçi olduklarını belirterek, her gün bir litre su için 4 kilometre uzaktaki Kavak Pınarı mevkiine gelerek 1 kilometre su kuyruğu oluşturduklarını belirttiler.

3 ay önce Bükdeğirmeni,Seyranlık ve Gedikpınarı mahallesi ortak  ınırları içerisinde bulunan Damlacık mevkisinde bulunan su kaynağının borularla başka bir mahalleye taşınması üzerine 3 mahallede susuzluk baş göstermeye başladı. Bölgenin tek su ihtiyacını ise Kavak Pınarı mevkisinden çıkan su karşılarken, burada az miktarda gelen su ile idare etmek zorunda kalan mahalle halkı suyun yetersiz geldiğini ve her gün azaldığını belirttiler.

3 mahallenin toplam nüfusunun 3 bin olduğu, 12 bin hektar arazide sebze, meyve yetiştiriciliği ve hayvancılığın yapıldığını belirten vatandaşlar geçmiş dönemlerde mahallelerinden geçen suyu tekrardan kullanmak istediklerini belirttiler.

Yaz gününde susuzluğun baş gösterdiği mahallelerde en çok kadınların evlerinde kullandıkları çamaşır ve bulaşık makinelerinin yeterli miktarda su alamadığı için zor günler geçirdikleri görüldü.

Gerekli yasal ve hukuki girişimleri yaptıklarını ancak sonuç alamadıklarını ifade ederek, 3 ay önce mahallelerinden geçen suyun tekrardan mahallelerine geri verilmesini isteyen Bükdeğirmeni Mahallesi Sulama Kooperatifi Başkanı Garip Nahit Koçak, “Su kaynağımızdan mağdur edildik. 15 hanelik bir köye değişildik. Buradaki üyelerimiz ve üye olmayalar mağdur edildi. Bağ bahçelerimiz kurudu. 28 günde bir su sırası geliyor. Sulama ile içme suyunun debisi azaldı. Devletimizden yardım bekliyoruz” dedi.

Bükdeğirmeni Mahalle Muhtarı Mustafa Kaya ise bahçelerinin kuruduğunu, suyu kullanma haklarının kendilerine geri verilmesini istedi.

Seyranlık Mahalle Muhtarı Veysel Yalçın ise, “Derede kaynak suyumuz vardı. Başka mahalleye verildi. Hayvanlarımız susuz kaldı. Göçler başladı. Hakkımızı istiyoruz” dedi.

Kadınlar, Hastalar Su Bekliyor

Mahalle sakinlerinden Ayten Çulha(38) ise, “Mağdur olan kadınlardır. Çamaşır makinemizi, bulaşık makinemizi çalıştıramıyoruz. 3 kilometre öteden suya geliyoruz. Suyumuz yetersiz biz suyumuzu geri istiyoruz. 1 litre su için kuyruğa giriyoruz suyumuzu geri istiyoruz” diye konuştu.

Susuzluktan mahallenin kadınlarının zorluk yaşadığını belirten, Üniversite öğrencisi Bedia Kaya(20), “Bütün kadınlar adına konuşmam gerekirse 1 litre su için 3 kilometre yol yürüyoruz. Yatalak hastamız var. Çamaşırımız, bulaşığımız var. Mahallemizin gençleri uzakta okuyor. Biz babamızdan para istiyoruz. Babamız buradaki mahsulleri, buradaki su ile yetiştirip, kazanıp bize gönderiyorlar. Bir anne ve babanın çocuklarına param yok demesi kadar zor bir şey yoktur. Lütfen yardım edin” şeklinde konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir