porn list

  1 MAYIS AKŞAMI YAŞADIKLARIMIZ… (DENİZ GEZMİŞ VE YOLDAŞLARINI SAYGIYLA ANIYORUM)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

           Her yıl sektirmeden katıldığım 21 Mart’ da halkların ortak coşkusuna, 1 Mayıs’ ta da emekçilerin birlikte mücadele etme coşkusunu tanıklık ediyorduk.

           Ancak, corona sebebiyle bu yıl ki 21 Mart Newroz, akabinde de 1 Mayıs etkinlikleri güme gitti. Zaten 8 Mart’tan bahsetmeme gerek yok, burası kadın arkadaşların sahası, ben karışmam.

Newroz kutlamalarında: onurlu barış,  halkların kardeşliği, ortak vatan/demokratik cumhuriyet, temel hak ve özgürlük istemlerinin öne çıktığı… 1 Mayıs’ ta da: Dünya da ve ülkemizde Kapitalist ve Emperyalist politikaların ortaya çıkardığı sınıfsal, sosyal, siyasal çelişkilerin ekonomiye ve toplumsal yaşantımıza olumsuz yansımalarına karşı sorunlarımızı ve buna ilişkin taleplerimizin öne çıktığı  ve yarım güne sığdırabildiğimiz günlerdi. Netice itibarıyla, her iki etkinlik de halaylı, türkülü ve sloganlı birer görsel şölendi.

           Önümüzde bu kez 6 Mayıs anması var. Var,  ama…

6 Mayıs’ ta da 68 kuşağının devrimci önderleri Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının anması olacaktı, her yıl olduğu gibi 68’  liler Barış ve Kardeşlik Ormanın da… Tahmine göre bu seneki anma, geçmiş yıllardaki kitlesel anmalardan farlı olarak, temsil düzeyinde bir kalabalıkla, sembolik bir anmaya şahitlik yapacağız; tıpkı Newroz/nevruz, tıpkı 1 Mayıs gibi…

           Bugüne kadar yan yana gelen ve birlikte mücadele eden, başta HDP, sol-sosyalist partiler ile DİSK ve KESK gibi nitelikli sendikalar, dernek, meslek odaların oluşturduğu Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, “Toplumsal Yaşam İçinde İnsan Sağlığı ve Yaşamı Her Şeyden Daha Önemlidir” şiarıyla, bu yılki tüm etkinlikleri temsili düzeyde, fiziki mesafeye de dikkat ederek kutladılar. Kamuoyuna sundukları fotoğraflı mesaj takdire şayandı. Zaten doğrusu da buydu.

           1 Mayısla ilgili tüm dünyada alınan ortak kararla,  1 Mayıs, bu yıl saat 21 itibarıyla balkonlardan hep bir ağızdan 1 Mayıs Marşı”  haykırılacaktı. Duyurusu ve çalışması da günler öncesinden yapılmıştı.

           Olsun! Bu yılda alanlara çıkmayalım… Nasıl olsa akşama,  ellerimizde sınıf bayrakları, hep bir ağızdan 1 Mayıs Enternasyonal Marşını okuyacaktık!. Ben de, gündüzden hazırlığımı yapmaya başladım. Evimde bulunan yıllarca gözüm gibi koruduğum ve saygı duyduğum konfederasyonum KESK’ in bayrağını çıkartıp hazırlayıp, akşamı heyecanla beklemeye başladık ailece.

           Günlerden 1 Mayıs, Saat 20.45 ortalık sessiz ve sakin…

           Saat 20.55… Ortalık yine sessiz ve sakin…

           Saat 21.00… Ortalık yine sessiz ve sakin…

           Eşime sordum: hanım emin misin, bugün ayı 1’ i değilim mi? Yani bugün 1 Mayıs, değil mi?

           Neyse ki, sokağımızda karşı siteden ve yan sitelerden cılızda olsa,  duyarlı, inançlı insanların sesleri ve sloganları kulaklarıma çarpmaya başladı.

           Doğruyu söylemek gerekirse…

1 Mayıs Emek, Birlik ve Dayanışma günü arifesinde, yani bir hafta önce “mili gün” sebebiyle gece balkonlardan gösterilen ilgi, alaka, heyecan, coşku 1 Mayıs gecesine yansımadı. O akşam ki ülke genelinde ki manzara, bizim sokaktan farklı değilmiş.

           Sebebi malum!

Ne de olsa, az çok toplum sosyolojisinden anlıyoruz. Yaşadığımız toplumda, kimlerin kime ve neye, nasıl olumlu/olumsuz refleks göstereceğini kestirebiliyorum.

Alanda var olup görünmeyle, balkonda var olup görünmenin farklılığı bu olsa gerek.

Şimdi diyebilirsiniz ki; “canım sen 1 Mayıs’ ın kahyası mısın? İsteyen onu kutlar, isteyen bunu kutlar!

           Kahyası değilim ama; 1 Mayıs’ ı gündüzleyin alanlarda kutlamamanın sağlık açısından kıymeti harbiyesi nasıl var ise, akşamleyin de coşkuyla, düşmana inat muhteşem bir kalabalıkla, 1 Mayıs Marşıyla coşkuyla hep bir ağızdan kutlamanın da, o kadar anlamı ve kıymet-i harbiyesi vardı.

           En son olarak…

           Bu yazıyı yazarken, ölüm orucundaki Grup Yorum’ un değerli sanatçısı İbrahim Gökçek’ in, “Konser Yapma” taleplerinin kabulü üzerine ölüm orucunu sonlandırdığı haberi geldi. En azından 1 Mayıs akşamı yaşadığım hayal kırıklığı ve üzüntümü hafifletti.

           Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının anısına, mücadelelerine saygı ve özlemle…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir