1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali coşkuyla başladı

featured
MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BU YIL İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLEN "MERSİN ULUSLARARASI ENGELSİZ SANAT FESTİVALİ", KORTEJ YÜRÜYÜŞÜYLE BAŞLADI. KORTEJ YÜRÜYÜŞÜNE 16 ÜLKEDEN GELEN DAVETLİLER KATILDI. (KORAY ÜNLÜ/MERSİN-İHA)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Dünyada ve Türkiye’de ilk defa Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan ve dünyanın dört bir yanından engelli sanatçıların katılacağı 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali, engelli bireylerin katıldığı şehir turu ile başladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali öncesi, yaklaşık 60 engelli öğrenci ile birlikte Mersin turu gerçekleştirildi.

Forum Mersin Alışveriş Merkezi’nden başlayan tur, üstü açık iki araç ve içerisindeki 60’a yakın engelli öğrenci ile birlikte yapıldı. Forum AVM’den yola çıkan araçlar, ilk olarak Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’ndan başlayarak Adnan Menderes Bulvarı’nda sahil boyunca dolaştı. Katılımcı sanatçıların ülkelerinin bayraklarını dalgalandırarak şehirdeki vatandaşlara Engelsiz Sanat Festivali’nin duyurusunu yapan öğrenciler, tüm sahil şeridi boyunca Mersin’i araçlarla arşınladı.

Pozcu’dan Soli’ye kadar gerçekleştirilen şehir turuna, Hüseyin Polat Özel Eğitim Uygulama Merkezi, Göçmen Hüseyin Polat Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi ile Nihat Sözmen Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nden yaklaşık 60 öğrenci katıldı. Tur, Adnan Menderes Bulvarı’nda sona erdi.

 

Büyükşehir, engelleri sanatla aşacak

11-15 Ekim tarihleri arasında Mersin merkez, Tarsus, Anamur ve Erdemli Kızkalesi’nde gerçekleştirilecek olan ve dünyaca ünlü sanatçılar ile uzmanların katılacağı sergi, sempozyum, workshop, konser, gezi ve performanslarla Türkiye’de unutulmaz bir festival deneyimi yaşanacak. Ülkenin ve Mersin’in yüz akı olması amaçlanan 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali sayesinde ülkedeki ve dünyadaki tüm engelli bireylerin mutlu, huzurlu, güvenli, sağlıklı ve müreffeh bir yaşam standardına kavuşmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir