MERSİN BARO BAŞKANI BİLGİN YEŞİLBOĞAZ MAZBATASINI ALDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Barosu’nda 13-14 Ekim 2018 tarihlerinde yapılan Seçimli Olağan Genel Kurul’da 756 oy alarak yeniden Baro Başkanlığı’na seçilen Av. Bilgin Yeşilboğaz, mazbatasını alarak 2018-2020 dönemi için göreve başladı. Konuşmasında seçimin kaybedeni olmadığını belirten Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Kazanan Mersin Barosu olmuştur. Koltuk sevdası için değil, mücadele etmek için göreve talip oldum. Gittikçe yok olan hukuk sistemimizde, gömülmüş adalet sistemimizi, haklarımızı tırnaklarımızla kazıyarak bir gün, gün yüzüne çıkarmak için mücadele edeceğiz. Tüm hakların savunucusu ve bekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Eski baro başkanları ve çok sayıda avukatın katılımıyla Mersin Baro Odası’nda gerçekleşen Mazbata Töreni’nde Yeşilboğaz, baro yönetim kurulu üyeleri, disiplin kurulu ve denetleme kurulu üyeleri ile TBB delegeleriyle birlikte mazbatasını, Divan Başkanı Av. Halit Akın’dan teslim aldı.

 

Yeşilboğaz, 756 oy alıp güven tazeleyerek, yeniden başkanlığa seçilmiş olmasının ve yeni seçilen kurul üyeleriyle birlikte göreve başlamış olmasının mutluluğunu ve onurunu yaşadıklarını ifade ederek, “Yaklaşık 4 aylık görev süremde; yeni dönemde Mersin Barosu’nun çıtasını daha da yükseltmek amacıyla hayata geçireceğimiz projelerimizin ön hazırlık çalışmalarını gerçekleştirmek için önemli adımlar attık. Her daim mazlumun, haksızlığa uğrayanın yanında olup, toplumsal sorunlarda duyarlılık gösterip vermiş olduğumuz tepkiler neticesinde,  toplumun ve meslektaşlarımızın gözünde, ‘Mersin Barosu her daim yanımızda’ izlenimi yaratmış olmamız, bizim için son derece önemliydi. Bu seçimin kaybedeni yoktur, kazanan Mersin Barosu olmuştur. Yeni dönemde ben ve yeni seçilen kurul üyelerimizle birlikte, sizlere daha önce açıklamış olduğum  projelerimizi, sizlerin de öneri ve beklentileri doğrultusunda, sizlerden alacağımız güç ve destekle bir bir gerçekleştireceğiz. Mesleki sorunlarımızın, ülke ve kent sorunlarının çözümü için mücadele etmeye devam edeceğiz. Kısacası kaldığımız yerden hep birlikte, hızla ilerlemeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı

“KOLTUK SEVDASI İÇİN DEĞİL, MÜCADELE ETMEK İÇİN GÖREVE TALİP OLDUM”

Konuşmasında OHAL ve KHK’larla birlikte ülkemizdeki hukuk sistemimizin yerle bir olduğu süreçte, gerek yargıdaki sorunların, gerekse meslektaşlarının adliyede yaşamış oldukları sorunların kat kat arttığının altını çizen  Yeşilboğaz, “Bu zor süreçte görevim de ne kadar zor olduğunun bilincindeyim. Hukukun üstünlüğü ve adaletin tesisi için aktif bir çalışma ortaya koymamız gerektiğinin farkındayım. Koltuk sevdası için değil; hak, hukuk, adalet, özgürlük ve daha güçlü meslek örgütü yaratma sevdası uğruna mücadele etmek için bu kutsal göreve talip oldum. Bu koltuk şahsımın değil, hepimizin koltuğu. Gittikçe yok olan hukuk sistemimizde, gömülmüş adalet sistemimizi, haklarımızı tırnaklarımızla kazıyarak bir gün, gün yüzüne çıkarmak için mücadele edeceğiz. Çünkü adalet yoksa, çöküş vardır. Adalet yoksa barış yoktur, terör vardır. Adaletin bittiği yerde devletin varlığından da söz edemeyiz” şeklinde konuştu.

‘MESLEKTAŞLARIMIZIN HAKLARINI SAVUNMAK ŞİARIMIZ OLACAK’

Sayısı her geçen gün artarak büyüyen Mersin Barosu ailesinin temsili olarak, hukukun üstünlüğüne inanarak, yargı bağımsızlığını sonuna kadar savunmaya, bu uğurda mücadele etmeye devam edeceklerine vurgu yapan Yeşilboğaz, “Bağımsız savunmanın hakkını ve hukukunu sonuna kadar savunan bir baro olarak dimdik durmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, hakları gasp edilen her meslektaşımız için meydanlara çıkıp mücadele etmeye, haklarını aramaya devam edeceğiz. Tüm meslektaşlarımızın haklarını savunmak benim ve birlikte çalışacağım yol arkadaşlarımın şiarı olacaktır. Çünkü barolar bir hukuk örgütüdür. Sizlere, baromuzda hiç olmadığı kadar birlik ve beraberliği sağlayacağımıza, meslektaşlarımız arasında hiçbir ayrım yapmadan dayanışmayı ön planda tutacağımıza söz veriyorum. Üretken, yenilikçi, şeffaf, ben değil biz diyerek hareket eden bir yönetim şekli benimseyerek, Mersin Barosu’nu her geçen gün daha da yükselecektir.

‘HAKLARIN SAVUNUCUSU OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Düşüncelerini hiçbir platformda açıklamaktan çekinmeyeceğini belirten Yeşilboğaz, “Tüm meslektaşlarımızın, vatandaşlarımızın, kentimizin, doğamızın ve sesi olmayan hayvanların;  hukuki haklarının savunucusu ve bekçisi olmaya devam edeceğiz.   Mesleğimize, meslektaşımıza, baromuza hizmet etmek için, hukukun üstünlüğü ilkesini egemen kılmak için mücadelemiz devam edecek. Ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak için Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerinden ödün vermeden, insan hak ve özgürlükleri, hukukun üstünlüğü, adil yargılanma hakkı, bağımsız ve tarafsız yargı, bağımsız savunma, hukuk devleti ve demokrasi için mücadele devam edeceğiz. Bu uğurda görevimizi sizlerin de desteğiyle ortak akılla sonuna kadar yürüteceğiz. Zaman birlikte mücadele etme zamanıdır. Tüm yönetim, denetim ve üst kurula seçilen arkadaşlarımız ile birlikte alacağımız mazbata Mersin’imize, baromuza, meslektaşlarımıza ve hukuk camiamıza hayırlı olmasını dilerim. Bize bu onuru yaşatan tüm meslektaşlarımıza saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum. Bugüne kadar baromuza hizmet eden tüm baro başkanlarımıza ve yönetim kurulu üyelerine emekleri için teşekkür ediyor, seçim sonucunun baromuz için hayırlı ve uğurlu olsun diyorum. Baro kuruluna seçilen tüm meslektaşlarıma da şimdiden başarılar diliyorum” dedi.