“Kararlar siyasi değil, kentin yararına olmalı”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de çok sayıda dernek, kurum ve STK’nın imzasıyla yayınlanan deklarasyonun basınla paylaşıldığı açıklamada konuşan DİSK/Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin kentin geleceğine önem vermesi gerektiğini belirterek, verilecek olan kararların siyasi değil, kentin yararına olması vurgusunda bulundu.

Mersin’e etkin hizmet veren bir belediyecilik şiarıyla bir araya gelen çok sayıda dernek, kurum ve STK temsilcisi Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerine çağrı yaptı. Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan açıklamada basın metnini Sosyal Demokrasi Derneği Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Yüksel Akın okudu.

“KENTLERE İLİŞKİN SORUMLULUĞUMUZU YERİNE GETİRMEYİ HEDEFLEMEKTEYİZ”

Mersin’in hak ettiği yaşam kalitesine kavuşmasının, kentimizin sağlık, çevre, altyapı, ulaşım, barınma, ısınma, eğitim, kültür vb. birçok konuda yaşadığı sorunların hızla çözülmesine bağlı olduğunu kaydederek konuşmasına başlayan Akın, “Bu sorunların aşılması için, seçilmiş belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin, halkın, muhtarların, dernekler, sendikalar ve meslek örgütlerinin katılım ve denetimini sağlayacak bir yönetim anlayışı içerisinde olmaları şarttır. Bizler bu anlayışla kentlere ilişkin sorumluluğumuzu yerine getirmeyi, kentlerin daha yaşanabilir niteliklere kavuşması için mevcut yerel yönetimlere katkı sunmayı hedeflemekteyiz” dedi.

ÖNERİLERİ SIRALADI

Mersin’in daha yaşanabilir bir kent olması için önerileri şu şekilde sıraladı:

“• Kent planlaması kamu yararı odaklı bir şekilde yeniden ele alınmalı,
• Sağlıklı bir çevre, nefes alan bir kent için düzenlemeler yapılmalı,
•Başta evsizler olmak üzere beslenme ve barınma ihtiyacı olanlara (öğrenciler için belediye yurt ve öğrenci evleri açılması da dahil olmak üzere) bu imkanlar sağlanmalıdır.
• Sosyal hizmet ve yardımlar başta olmak üzere, halkın yaşam ve çalışmasını kolaylaştıracak, geleceğini garanti altına alacak bütün hizmetler belediyelerin başlıca faaliyet alanı olmalıdır. Her yoksul emekçi ailesinin faydalanacağı düğün ve taziye salonları açılmalıdır.
. Halk sağlığı hizmetlerinin tüm kent halkına eşit şekilde bir şekilde ulaşması belediyelerce garantiye alınmalıdır. Çocuklar için kreş ve yuva, yaşlılar için huzurevleri açılmalıdır.
• Kent kimliği ve kültürel miras korunmalı,
• Engellilerin yaşamını esas alan bir kent yaşamı için düzenleme yapılmalıdır.
• Etkili kentsel güvenlik sistemleri kurulmalı,
. Yerel yönetimler, eğitim alanı da dâhil olmak üzere, kültür-sanat hayatının geliştirilmesi için, bu alana yatırım yapılmalı ve bu alanda faal kişi ve kurumlardan halka hizmet için yararlanmalıdır.
. Kent gençliğinin sosyal, eğitsel, kültürel ihtiyaçları karşılanmalı ve gençliğin temsiliyetinin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Başta kadınları ve gençler olmak üzere mahalle halkının kültürel, sanatsal ve kişisel gelişimlerine katkı sunacak ve yan yana gelerek dayanışma duygularını teşvik edecek mahaller kültür evleri açılmalıdır.
• İsrafa son verilip kaynaklar sadece halk yararına kullanılmalı,
• Yolsuzluklara imkan tanımayacak, şeffaf bir ihale sistemi hayata geçirilmeli,
• Kadınların her alanda eşit haklara sahip olması ve eşit temsili sağlanmalıdır. Kadınların toplumsal hayata katılımının önünde önemli bir engel olan cinsiyetçi işbölümü engellenmelidir. İşbölümünü toplumsallaştırarak ortaklaştırmak için sosyal tesisler (kreş, çamaşırhane, atölye ve üretim alanları vb) açılmalıdır. Kadınların ev içi şiddete karşı güçlenmesini ve korunmasını sağlayacak mekanizmalar (kadın dayanışma merkezleri, sığınma evi, kadın eğitim merkezleri) kurulmalıdır.
. LGBTI’lilerin sorunları ile ilgilenip,katılımcı olmalarını olanaklı kılan bir anlayış sağlanmalı
• Sokak hayvanları ve tüm canlılar için güvenli bir kent ortamı oluşturulmalıdır.”

“MERSİN HEPİMİZİNDİR”

“Ne var ki, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından, geçmiş dönemden kalan borçlar nedeniyle, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yeterli hizmeti üretmekte güçlük çekebileceği, kimi önemli aksamalar yaşanabileceği görülmektedir” diyen Akın son olarak, “Bu sorunların aşılması ve Mersin halkına etkin hizmet sunulması için Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut ekonomik kaynaklarına ek olarak yeni kaynaklara ihtiyacı vardır. Mersin halkına hizmet etmek için Mersin halkının oylarıyla seçilen değerli Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin de bu durumun bilincinde olduğuna inanıyoruz. Tüm Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerini, bu sorumlulukla hareket etmeye, yeni ekonomik kaynaklar yaratılarak Belediye hizmetlerinde bir aksama yaşanmaması için gereken kararları almaya çağırıyoruz. Mersin hepimizindir” ifadelerini kullandı.

İMZA VEREN KURUMLAR

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ
EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU BİLEŞENLERİ
CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ
68’LİLER DERNEĞİ
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ
MERSİN ÇEVRE DOSTLARI DERNEĞİ SOKAK ÇOCUKLARI DERNEĞİ
SOSYAL DEMOKRASİ DERNEĞİ
LGBTİ DERNEĞİ
MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir