23 Nisan coşkusu tüm Mezitli’yi sardı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mezitli Belediyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 101. Yılı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, korona virüs salgını dolasıyla yaşanan sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen coşkuyla kutlanmasını sağladı. Üstü açık otobüsle çalışan şarkı ve marşlar eşliğinde şehir turu yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, eşi Sembol Tarhan, Mezitli kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, Toprak Okulları Vakfı Altın Fırça Ödülleri şampiyonu Tepeköy İlk Okulu öğrenci ve öğretmenleri ile birlikte Mezitlilileri selamladı.

Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle vatandaşların evlerinin cam ve balkonlarından destek verdiği kutlamalar da Başkan Tarhan, yol boyu vatandaşları selamladı, çocuklara kitap ve çeşitli hediyeler dağıttı. Bazı vatandaşların da araçlarıyla eşlik ettiği şehir turunda bayram coşkusu sokak sokak tüm Mezitli’ye yayıldı.

Mezitlililerin cam ve balkonlarını Türk bayrağı ve balonlarla süslediği kutlamaların sokağa çıkma yasağına rağmen aynı coşku ve özlemle yapıldığına dikkat çeken Tarhan, “Gönül isterdi ki, bu coşkuyu kentin her santimetre karesinde birlikte yaşayalım. Ancak olağanüstü durumlar nedeniyle ancak bizler sokakta sizler evlerinin penceresinden, balkonundan bu coşkuyu paylaşmaya çalıştık. Atatürk 19 Mayıs 1919’da bölünmüş Türkiye’yi kurtarmak için yola çıktı ve daha 1 yıl dolmadan 23 Nisan 1920’de, daha Ankara Polatlı’da düşmanın top sesleri duyulurken Türkiye Büyük Millet Meclisini açmıştır. ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ diyerek bundan 101 önce kolları sıvadı. Tam 101 yıl sonra çocuklarımız evlerini, odalarını, balkonlarını süslüyorlarsa, çağdaş Türkiye Cumhuriyetini de ilelebet yaşatacaklardır. Biz büyükler, bu çocukların söylediklerine biraz daha fazla kulak verirsek, biraz daha onları özgür bırakırsak, demokrasi mücadelesini daha yüzyıllar boyu sürdüreceğine inanıyoruz” dedi.

Günümüz koşullarında dünya genelinde yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Başkan Tarhan, “Tüm dünyayı etkileyen korona virüs salgını da gösterdi ki, artık hiçbir şey eskisi gibi olamayacak. Ne kadar acz içerisinde olduğumuzu yüzümüze çarparak gösterdi. Bundan sonra bilime, araştırmaya tüm ulusların daha fazla önem vermesi gerekiyor. Yeni bir sosyal devlet tanımlaması ile demokrasinin daha da içselleştirilmesi sağlanacak. Halkımızın gösterdiği ilgi ATATÜRK’ÜN 101 yıl önce yaktığı meşale şimdi daha coşkulu parladığının ispatı gibidir. Bunun içinde Mustafa Kemal Atatürk’ün tam 101 yıl önce gösterdiği yol olan çocuklara güvenerek özgür düşünmelerini sağlamak gerekiyor. Bize bu günleri sağlayan başta Mustafa Kemal Atatür
twitter follower kaufen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir