24 Haziran Öncesi Mersin’de CHP ve HDP’nin Durumu / Özcan ÖĞÜT Yazdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

24 Haziran genel seçimlerinde seçmen çeşitliliği açısından en dikkat çekici illerden birisi Mersin.  Mersin’de listeler netleştikten sonra karşımıza çıkacak milletvekili aday profillerinin partilerin kemik oylarının üzerine neler katıp, neler götürebileceğini daha net bir şekilde görebilmemiz mümkün olacak.

CHP ve HDP nezdinde Mersin’deki sol partilerin durumlarını irdeleyecek olursak, öncelikle Cumhuriyet Halk Partisinde önseçim olmayacağı bir aday belirleme sürecinde şehirdeki çeşitli hassasiyetleri ve kıstasları göz önünde bulunduran bir listenin olması gerekir. Bu anlamda şehrin yerel, etnik, dini ve kültürel özellikleri doğrultusunda geleneksel parti tabanı ve oy geçişkenliği olan etkileşim içerisinde olduğu stratejik seçmenlerin varlığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Bunlar Mersin Örneğinde; Mersin’in yerlileri yörükler vs, Kürtler, Anadolu Alevileri ve Arap Alevileridir. Bunlar içerisinde Muhafazakâr sağcı taban hariç, CHP’nin hepsinde bir tabanı ve oy geçişkenliği vardır. Kürtlerde sınırlı miktarda olmakla birlikte yukarıda belirtilen kesimler CHP’nin Mersin seçmen tabanının ana gövdesini oluşturmaktadır. Bu CHP seçmen tabanlarının da mevcut şartlarda HDP ve İYİ Partiye oy geçişkenliği söz konusudur.

7 Haziran 2015 genel seçimleri dönemindeki önseçimde çıkan sonuçlar CHP tabanındaki dağılımı tam olarak yansıtmaktaydı. 1’i Tarsus’tan, diğeri Mut’tan 2 Mersin yerlisi, 1’i Anadolu, diğeri Arap Alevisi olan 2 vekille daha toplamda ilk 4 sıra bu çeşitliliği yansıtmaktaydı. 24 Haziran seçimleri için de milletvekili adaylarının isimleri değişse de ilk sıraların bu CHP tabanındaki dağılıma uygun bir şekilde yapılması beklenmekte ama bazı sürprizlerle de karşılaşılması mümkün. Bu dağılımdaki kesimlerden çıkan ama halkta karşılığı olmayan kişilerin bir şekilde listede seçilecek yerlere konması, HDP ve İYİ Partiye oy akışını artırabilir. Mersin’de özellikle son 1 Kasım 2015 genel seçimlerindeki çok az farklardan biliyoruz ki milletvekili seçimlerinde her “1” oy bile çok kritik bir önemde. Bu nedenle özellikle Anadolu Alevileri içerisinde CHP’nin potansiyel tabanında ağırlığı olmayan bir ismin tercih edilmesi halinde, bu kesimle oy geçişkenliği olan HDP için büyük bir avantaj olacaktır.

Öte yandan Halkların Demokratik Partisinin (HDP’nin) Mersin’de ilk sıra adayları olarak milletvekili seçilen isimler yıllardır hep Mersin dışından merkezden atanan isimler oldu. Bu durum HDP’nin kendi kemik tabanı üzerine eklenebilecek yerelin ilişki dinamiğinden yeterince faydalanamamasına sebep oldu. HDP yine benzer bir hata yapıp 1 milletvekili ile yetinebileceklerini düşünmüyorsa, (özellikle CHP’nin Anadolu Alevilerinde karşılığı olmayan bir kişiyi aday göstermesi halinde) “yerelde” bilinen ve HDP’nin kemik tabanı dışıyla da etkileşimi ve karşılığı olan bir ismi 2. sırada aday gösterirse 2 milletvekilini çok rahat bir şekilde garantileyip, üçüncü milletvekili için çabalayacak bir duruma gelebilir.

Son olarak tekrar CHP’ye dönecek olursak, CHP’nin Mersin’de son 19 yıldır tek bir kadın milletvekili bile çıkarmaması çok büyük bir eksiklik. Bu anlamda CHP Mersin Milletvekili adayları içerisinde ilk 6’da 2 kadını aday göstererek kadınlara büyük bir jest yaparsa şaşırmayacağım ama ilk 4’te 1 kadının Milletvekili adayı olarak gösterilmesine neredeyse kesin gözüyle bakılmakta. CHP’nin ilk sırada ise Mersin dışından deneyimli sürpriz bir ismi aday olarak gösterme ihtimalinin olduğuna dair bazı iddialar da söz konusu. CHP iddialı bir listeyle çıkarsa, milletvekili sayısı 13’e çıkan Mersin’de 5 milletvekili çıkarma şansı var. Fakat genel merkez geçmiş önseçim sonuçlarını ve şehirdeki çeşitli siyasi dinamikleri göz önünde bulundurmadan tabanda karşılığı olmayan isimleri ilk sıralara koyması halinde, HDP ve İYİ Parti’ye gitmesi muhtemel oy kaymalarıyla çıkaracağı vekil sayısı 3’e kadar düşebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir