‘3 Fidan’ Mersin’de anıldı: “Onlar sonsuz hayata dönüştüler”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

Mersin 68’liler Derneği tarafından düzenlenen bir etkinlikle 46 yıl önce idam edilen Türkiye devrim hareketinin öncülerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan anıldı.

1972 yılında idam edilen devrimci önderler Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin yıldönümünde Toroslar ilçesinde bulunan 68’liler Barış ve Kardeşlik Hatıra Ormanı’nda düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Düzenlenen etkinliğe HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Serdal Kuyucuoğlu, EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel, Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz’un yanı sıra çok sayıda siyasi parti ve STK temsilcisiyle birlikte çok sayıda yurttaş katıldı.

Devrimin en uzun koşusuna hitaben gençler arasında koşu yarışı yapıldı. Yarışta birinciliği göğüsleyen gence kitap hediye edildi. Ardından ‘3 Fidan Anıtı’na kitlesel bir şekilde yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş esnasında sık sık, “Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz” sloganları atıldı. Anıt önünde yapılan açılış konuşmasının akabinde ‘Nazım Hikmet Anıt Mezarı’na da kitlesel bir şekilde yüründü ve anıt mezara karanfiller bırakıldı.

“MİLYONLARIN YÜREĞİNDE FİLİZLENDİLER”

Basın açıklamasını Mersin 68’liler Dernek Başkanı Doğan Göksel okudu. Ülkenin dört bir yanında 6 Mayıs anma etkinliklerinin yapıldığını aktaran Göksel, binlerce yüreğin 3 fidan için attığını kaydetti. Göksel, “Bizlerde burada onların yüreğine yüreklerimizdeki coşkuyu gönderiyoruz. Onlar Kürt ve Türk ulusunun kardeşliğini savundukları için suçlu görüldüler. Emek sömürüsüne karşı mücadele ettikleri için suçlu görüldüler. Bu süreç içerisinde onları idama gönderen savcılar, hakimler, bürokratlar ve siyasetçiler tarihin çöplüğüne gömüldüler. Ama devrimciler milyonların yüreğinde filizlenip büyüdüler” dedi.

“ONLAR TÜRKİYE HALKLARININ UMUDUDUR”

Anma etkinliğine katılan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Bu mücadele 1971-72’de askeri ve siyasi manada zaferle sonuçlanmamış olabilir, ama ahlaki ve insan değerleri manasında zafer, bu yoldaşlarımız sayesinde Türkiye halklarının ve Türkiye devrimcilerinin umududur. Onlar bir kere hayatlarını kaybettiler ancak sonsuz hayata dönüştüler. Bugün de hala Türkiye halkları devriminin manifestosu olacak sözleri soğukkanlılık, cesaret ve dik başlılıkla o darağacının altında tekrarladılar. Bu manifesto, bu çağrı Türkiye bir devrimle tanışıncaya ve bu devrimi tamamlayıncaya kadar hepimizin ortak manifestosu olarak yaşamaya devam edecektir” diye konuştu.

“ŞİMDİ İDEALLERİYLE MİLYONLARCA İNSANIN YÜREĞİNDE GELECEĞE GÖMÜLDÜLER”

Denizleri anarak konuşmasına başlayan EMEP MYK üyesi Levent Tüzel, Türkiye’de her 6 Mayıs’ta Denizler ve onların şahsında sermayenin ve gericiliğin hedefine koyduğu bütün devrimci gençlik önderlerini anıyor olmamızın bir nedeni var. Bir yanı ile dünya 68 gençliği Türkiye’deki kardeşleri ve benzerleri kadar şiddetli bir şekilde saldırıya uğramadılar. Ancak ülkemizdeki gericiler intikam duyguları ile ibretlik olsun diye hesaplaşmaya girdiler, komplolar tezgahladılar, yeşil kuşak oluşturdular. O dönemin sosyalizm ideali ile yanıp tutuşan gençlerin üzerine acımasızca saldırdılar. Bu gençler hayatları ile bedel ödeyerek ama şimdi milyonlarca insanın yaşattığı idealleri ve inançlarıyla tarihe ve geleceğe gömüldüler” dedi.

“ÖZGÜR BİR TÜRKİYE İNŞA EDİNCEYE KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Bu topraklarda yüzyıllardır özgürlük ve demokrasi mücadelesinin verildiğini belirten CHP Mersin Milletvekili Serdar Kuyucuoğlu, 68 kuşağında ki çok sayıda arkadaşlarının kendini feda ettiğini vurguladı. Onların mücadeleleri ile onur duyduğunu belirten Kuyucuoğlu, “Milyonlarca insanın yüreğinde sımsıcak yaşıyorlar. Onları idam edenler bugün tarihin çöplüğüne gömüldüler. Tam özgürlükçü, demokratik bir ülke inşa edinceye kadar bu mücadelemize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Daha anma etkinliği Akdeniz Sanat Atölyesi müzik gurubunun ezgileri ile devam etti.
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir