300 yıllık tarihi Taşhan, kadın üretici pazarı oldu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

1723-1725 yılları arasında Hacı Sunullah Paşa tarafından yaptırılan, geçmişte demircilik, semercilik, kalaycılık ve lehimcilik gibi değişik amaçlarla kullanılan ve son 30 yıldır ise kapalı bir şekilde muhafaza edilen tarihi Taşhan, artık Mut’lu kadınların sosyalleşebilecekleri, ürünlerini satabilecekleri ve aile ekonomilerine katkıda bulunabilecekleri bir pazar yeri haline geldi.

 

Kadınların el emeği göz nuru işlerinin ve yöresel ürünlerinin satışını yapabilmeleri için pazar yeri haline getirilen tarihi Taşhan’ın açılışı gerçekleştirildi. Başkan Seçer, açılış kurdelesini Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, mülkiyet sahiplerinden Büyükşehir Belediyesi Mut Meclis Üyesi Selahattin Arslan, açılışın onur konuğu Devlet Sanatçısı Musa Eroğlu ile Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu’yla birlikte kesti.

 

Açılış öncesi semt pazarını gezerek pazarcı esnafını selamlayan Başkan Seçer, açılışın ardından eşi Meral Seçer ve protokol üyeleri ile birlikte tarihi Taşhan’ı gezerek stantları ziyaret etti. Taşhan’ın girişinde üretici kadınlar tarafından çiçeklerle karşılanan Seçer, kadın üreticilerle sohbet etti. Üretici kadınlarla tulumda yayık ayran yapımına eşlik eden Seçer,   kadınların el emeği yöresel ürünlerini de tattı.

Başkan Seçer, tarihi Taşhan’ın kadınların ürünlerini satabilecekleri bir pazar yerine dönüştürülmesinin hem tarihi bir yapıyı korumak ve yeniden kullanıma kazandırmak, hem de kadınların ekonomik hayata katılımını sağlamak açısından önemli olduğunu vurguladı. Taşhan’ın pazar yerine dönüşmesi fikrinin eşi Meral Seçer ile Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu’nun bir yıl önce Mut’a yaptıkları ziyarette ortaya çıktığını anlatan Seçer, “Oradan da buraya kadar geldik. Tüm kadınlara teşekkür ediyorum” dedi.

Sadece ekonomik alanda değil her alanda kadınların yanında olacaklarını vurgulayan Başkan Seçer, “Kadınlarımızın çok farklı beklentileri, sorunları var. Onların yanında olmamız lazım. Kadınlarımızı çok seviyoruz. Onlarla her zaman beraber, iç içe, onların her türlü sorunlarında yanlarında olmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Ziyaretlerde ortaya çıkan talep kadınlar için bir pazar yerinin kurulmasıydı”

Başkan Seçer, Mut’ta kadın üreticiler için pazar yeri kurulması fikrinin nasıl ortaya çıktığını katılımcılarla paylaşarak, şunları söyledi:

“Bu mekanda kadın üreticilerimizin emeklerinin; el ürünü, göz nuru, alın terinden ortaya çıkarttıkları değerlerin ekonomik değere dönüşmesi için bir ortam hazırlanması konusunda başta eşim Meral Hanım ve Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanımız Şerife Hanım, bundan bir yıl önce buraya yaptıkları mutat ziyaretlerde, yöre kadınlarımızla yaptıkları görüşmelerde onların dertlerini, beklentilerini, taleplerini dinlediler. Biz Büyükşehir olarak ne yapabiliriz? Kadın Kooperatifimiz ne yapabilir? Ortaya çıkan birinci derecede arayış kadın üreticilerin bu ürünleri satabilecekleri bir pazar yerinin kurulması. Bu görüş ve talep ortaya çıktı. Oradan da buraya kadar geldik Çok teşekkür ediyoruz Arslan Ailesine. Selahattin Arslan ve Harun Arslan’a, tüm aile efradına çok teşekkür ediyoruz. Bu imkânı kadın üreticilerimize sağladılar. Bizler de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşımızın hakkı olan katkıları naçizane bir şekilde gerçekleştirdik. Biz sizlere hizmet etmek, sizlerin bize emanet ettiği kaynağı en akılcı, en doğru şekilde; tekrar sizlere, sizlerin geleceğine, sizlerin çocuklarının geleceğine, toplumun refahına ve huzuruna aktarmak zorundayız.”

Musa Eroğlu: “Kadınlarımızın ürettiğini pazarlayabilmeleri için bu Han’ı seçmeleri çok güzel olmuş”

Tarihi Taşhan’ın kadın üretici pazarı olarak kullanılmasının açılışına onur konuğu olarak katılan Devlet Sanatçısı, Türkiye’nin değerli ozanlarından Musa Eroğlu ise “Mut’a ne söylesek yakışır. Koca dağlarla mücadele etmiş, şehirleşmiş, hanlar, hamamlar yaptırmışız. Kadınlarımızın ürettiğini pazarlayabilmeleri için bu Han’ı seçmeleri çok güzel olmuş. Tam yerine oturduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkese Musa Eroğlu olarak birer birer saygılarımı sunuyorum” dedi.


escort bayan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir