“33 CANIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ”Madımak katliamının yıl dönümünde yaşamını yitirenlere ilişkin HDP İl binasında yapılan açıklamada konuşan İl Yöneticisi Enver Berk, “Kimsenin inancından dolayı ayrımcılığa uğramadığı bir ülke ve dünya için bir araya gelmek; özgür, eşit, demokratik yaşayacağımız bir Türkiye’yi birlikte kurma sorumluluğu 33 canımıza karşı borcumuzdur” dedi.

HDP Mersin İl Örgütü 26 yıl önce Madımak’ta katledilen 33 aydını anarak, bir basın açıklaması düzenledi. Açıklama metninin il yöneticisi Enver Berk okudu.

“YÜZLEŞEMEMİŞ OLMAK BU ÜLKENİN EN BÜYÜK AYIPLARINDAN”
Yapılan basın açıklamasının 2 Temmuz 1993 yılında Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri kapsamında Sivas’a konaklamaya gelen davetlilerin Madımak Otel’inde ateşe verilmesi sonucu 33 aydının katledilmesine ilişkin olduğunu vurgulayan Berk, “Bir vahşetin, bir katliamın üzerinden çeyrek asır geçmiş olmasına rağmen 33 insanın göz göre göre yakılmasıyla hala yüzleşememiş olmak bu ülkenin en büyük ayıplarındandır. 1993 yılında yaşanan bu vahşetle yüzleşilebilseydi, etkin bir yargılama ve ciddi bir idari soruşturma yapılabilseydi, bunu hem toplum vicdanında mahkum edebilirdik, hem de 26’ncı yılında yaşanan hiçbir başka karanlık olaya, vahşete, insan yakma, katletme vakalarına tanıklık etmezdik” dedi.

“33 CANIMIZA KARŞI SORUMLULUĞUMUZDUR”

“Önümüzde çok ciddi bir sorumluluk var” diyerek konuşmasını sürdüren Berk, “O da insan yakan zihniyetle yüzleşmek ve hesaplaşmak. Bu katliam farklı inançların, kültürlerin ve kimliklerin eşit koşullarda birlikte yaşamalarına yani demokrasiye karşı olanların marifetiydi. Nefret suçları ve ayrımcılık açısından yaşanmış en vahşi örneklerden bir tanesiydi. Kimsenin inancından dolayı ayrımcılığa uğramadığı bir ülke ve dünya için bir araya gelmek, özgür, eşit, demokratik yaşayacağımız bir Türkiye’yi birlikte kurma sorumluluğu 33 canımıza karşı borcumuzdur.

İnanıyoruz ki ülkede bir daha böyle vahşetlerin yaşanmamasının biricik güvencesi demokrasi için mücadele etmek, bir araya gelmek ve ayrımcı anayasayı ortadan kaldıracak güçlü bir irade kurmaktır. Bu ülkede bütün toplumsal muhalefet dinamiklerinin geçmişteki tüm önyargılarını aşarak bir araya gelmesi, Madımak’ta katledilen canlara karşı vicdani sorumluluğudur. Biz HDP olarak bu çabanın arayışı içinde olmayı siyasetin bir görevi addediyoruz. 26 yıl önce Sivas’ta katledilen canlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.