4 koldan Ankara’ya yürüdüler: Güvenceli İş Güvenli Gelecek İstiyoruz!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hükümetle bugün başlayacak TİS görüşmeleri öncesi Ankara’ya 4 koldan başlattıkları yürüyüşlerine devam eden KESK üyeleri, vardıkları her kentte kamu emekçileri ve emeklilerinin taleplerini dillendirdi. Van’dan yola çıkan emekçiler, dün akşam saatlerinde Mersin’e vardı. Özgür Çocuk Parkı’nda basına açıklamalarda bulunan kamu emekçileri, “Güvenceli İş Güvenli Gelecek İstiyoruz!” çağrısı yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyelerinin bugün Hükümet ile yetkili sendikalar arasında başlayacak Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri öncesi Van, Artin, Muğla ve Edirne olmak üzere dört koldan Ankara’ya başlattığı yürüyüş devam ediyor.

3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emeklisini yakından ilgilendiren TİS görüşmeleri öncesi, insanca yaşamaya yetecek ücret, güvencesiz ve sözleşmeli istihdama son verilmesi, gelir vergisi ve ek gösterge adaletsizliğinin ortadan kaldırılması, ek ödemelerin emekli aylıklarına yansıtılması talepleriyle başlatılan yürüyüşlerin Van kolu dün akşam saatlerinde Mersin’e ulaştı.

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen’in de aralarında bulunduğu yürüyüş kolunda yer alanlar, kentteki sendika üyeleri tarafından Özgür Çocuk Parkı’nda karşılandı.

“GERÇEK BİR TOPLU PAZARLIK HAKKI”

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, halktan yana bir kamu hizmeti, güvenceli istihdam, demokratik, adil bir çalışma yaşamı, insanca yaşamaya yetecek bir ücret ve gerçek bir toplu pazarlık hakkı istediklerini ifade etti.

Bu talepleri halkla, kamu emekçileri ile bir araya gelerek hazırladıklarını ve taleplerinin tüm halkın talepleri olduğunu söyleyen Gezen, taleplerinin çalışanların ailelerini de katıldığında 20 milyon gibi önemli bir kitleyi ilgilendirdiğini vurguladı.

‘İKİ YILIMIZI DAHA ÇALMAK İSTİYORLAR’

Toplu sözleşme süreci olmasına rağmen yandaş medyanın, yetkili yandaş konfederasyonun ve iktidarın sessizliğinden sürecin oldubittiye getirmek istendiğini anladıklarını dile getiren Gezen, şöyle devam etti: “Bir kez daha kapalı kapılar arkasında enflasyon oranında ve zamanla enflasyon altında kalacak bir artışla iki yılımızı daha çalmak istiyorlar. On binlerce kamu emekçisi sorgusuz sualsiz, savunmaları dahi alınmadan işlerinden, aşlarından edildiler. Çoluk çocuk sosyal ölüme terk edilmek istendiler. Daha birkaç gün önce Anayasa Mahkemesi Barış Akademisyenleri şahsında bu ihraçların hukuksuzluğuna dair çok önemli bir karar aldı. Eminiz ki, tüm arkadaşlarımız er geç görevlerine iade edilecekler ve insanlık dışı uygulamalara imza atanlar yaptıklarının hesabını verecek, sadece siyaset sahnesinden değil, insanlık değerleri karşısında da silinip gidecekler.”

‘TORPİLLİ ATAMALARA SON VERİLSİN’

Gezen, “Adayların bilgisini, yeteneğini, mesleki yeterliliğini ölçmeye hizmet etmesi gereken sözlü sınav veya mülakatlar siyasal görüş, mezhep hatta doğum yeri gibi faktörlerin temel alındığı, siyasal iktidar ile farklı çizgide olan, torpili olmayan adayların KPSS puanı, yazılı puanı ne kadar yüksek olursa olsun elenmesinin aracına dönüştürülmüştür. Böylece torpilin, kayırmanın, siyasal kadrolaşmanın kapsı sonuna kadar açılmış, kariyer ve liyakat ilkeleri tamamen ortadan kaldırılmıştır” dedi.

Son iki yıldan beri kamuya kadrolu personel alımı durma noktasına geldiğini ve sözleşmeli alımının arttığına dikkat çeken Gezen, ihraç edilen emekçilerin görevlerine dönmesini, sözleşmeli, taşeron, ücretli ve vekil gibi hür türlü güvencesiz istihdama son verilmesini, tüm kamu emekçilerinin güvenceli-kadrolu istihdam edilmesini talep ettiklerini kaydetti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir