“5 Ekim eğitim emekçileri için bir mücadele günüdür”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Eğitim Sen Mersin Şube Kadın Sekreteri Gülperi Fatih,  5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nün yalnızca “kutlanan” değil aynı zamanda mücadele günü olduğunu belirti.
Eğitim Sen Mersin Şubesi, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla sendika binasında bir basın toplantısı düzenledi. Çeşitli sendika ve dernek temsilcilerinin de yer aldığı toplantıda “Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir” yazılı bir pankart açıldı.
Toplantıda basın metnini Sendika Şube Kadın Sekreteri Gülperi Fatih okudu.
Türkiye’de görev yapan eğitim ve bilim emekçilerinin OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından son sıralarda olduğunu söyleyen Fatih, “KHK’ler ile sorgusuz, sualsiz, hukuksuz bir şekilde işinden ve ekmeğinden edilen KESK’li kamu emekçilerinin yaşadığı sorunlar pandemi koşulları ile birlikte daha da derinleşmiştir” dedi. Fatih, 5 Ekim’in sadece “kutlanan” bir gün olmadığını, evrensel anlamda bir mücadele günü olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin dört bir yanında fedakârca görev yapan öğretmenleri, eğitim ve bilim emekçilerini mesleğine ve haklarına yönelik saldırılara, krizin faturasının sırtımıza yıkılmasına karşı birlikte mücadele etmeye, haklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye seslendi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir