5 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ: “BAŞKAN SEÇER’E GÜVENİYORUZ”

featured
MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VAHAP SEÇER,KATILDIĞI BİR TELEVİZYON PROGRAMINDA, PANDEMİ SÜRECİNİ, 1 YILDA HAYATA GEÇİRDİKLERİ HİZMETLERİ VE GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ. (İHA/MERSİN-İHA) Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediye meclisinin toplanması için valiliğe müracaatta bulunduklarını belirterek, "Pandemi dolayısıyla gelirlerimizde çok büyük düşüşler yaşandı. Bu nedenle bir borçlanma talebimiz olacak. Borçlanma talebi keyfiyetten talep edilen bir durum değil. Biz faiz ödemeye meraklı değiliz. Personel harcamalarımızı ya da esnaf ödemelerimizi aksatmamak için bu borçlanmayı yapabiliriz" dedi.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, önümüzdeki hafta içerisinde belediye meclisini olağanüstü toplantıya çağırarak borçlanma yetkisi istemesi beklenirken, meclisteki çoğunluğa sahip AKP ve MHP’nin borçlanma talebine vereceği yanıt merak konusu oldu. Öte yandan kritik toplantı öncesi 5 sivil toplum örgütü başkanı katıldıkları canlı yayın programında, salgın süreci başta olmak üzere yürüttüğü çalışmalardan dolayı Başkan Seçer’e başarı notu vererek, “Başkan Seçer’e güveniyoruz” mesajı verdi.

Başkan Seçer’in katıldığı canlı yayın programı, Mersin’de eşine az rastlanır birlik beraberlik mesajına sahne oldu. Mersin’in en geniş tabanlı 5 sivil toplum örgütünün başkanları yayına katılarak, Başkan Seçer’in başta salgın süreci olmak üzere birçok alanda başarılı işlere imza attığını belirtti. Sivil toplum örgütü temsilcileri Başkan Seçer için, ‘Seçer salgın sürecini iyi yönetti. Seçer’e güveniyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Vahap Seçer, Mersin’de yayın yapan İçel TV programına katılarak belediyenin borçlanma planını değerlendirdi. Önümüzdeki hafta içinde belediye meclisini olağanüstü toplantıya çağıracaklarını kaydeden Başkan Seçer, toplantıda belediye kiracısı esnafın kiralarının ertelenmesi, su faturalarının tahsilatının ertelenmesi gibi sosyal desteklerle ilgili kararlar alınacağını ifade etti.

“BU BORÇLANMA TALEBİNİ KEYFİYETTEN YAPMIYORUZ”

Toplantıda, 2020 bütçesine konulan borçlanma kalemiyle ilgili yetki de isteyeceğini belirten Seçer, “Aldığımız mali tablo toplamda 2 milyar 250 milyon lira bizim borcumuz vardı. Şu anda bizim toplamda 1 milyar 478 milyon borcumuz var. Yani o günden bugüne yaklaşık olarak 700 milyonun üzerinde borcumuzda bir azalma var. Dolayısıyla belediye olarak ne yaptığımızı biliyoruz. Bizim için her kuruş önemli. Yani bu borçlanma talebi keyfiyetten talep edilen bir durum değil ya da biz faiz ödemeye meraklı değiliz. Personel harcamalarımızı ya da esnaf ödemelerimizi aksatmamak için bu borçlanmayı yapabiliriz” dedi.

STK TEMSİLCİLERİNDEN BAŞKAN SEÇER’E GÜVEN BEYANI

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Gülgen, Seçer’in toplumun her kesimiyle diyalog kurduğunu, siyasi ayrım yapmadan bütün Mersin’e hizmet ettiğini vurguladı ve salgın sürecini iyi yönettiğini vurguladı.

KIZILTAN: “PANDEMİ ORTAMINDA HALKA ÇOK İYİ DOKUNDU”

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, “Pandemi ortamında gerçekten insanlara çok dokundu. Çok sosyal yardımlar ve uygulamalar yaptı. Bu tavırlar ve uygulamalar da halkı çok rahatlattı. O yönden de teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DİNÇER: “BAŞKAN SEÇER’E TÜM ESNAF VE SANATKARIM ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Esnaf Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, esnafa belediye ile birlikte gıda yardımı yaptıklarını belirterek, “Şu ana kadar 13 ilçeye ulaştık. 16 binin üzerinde gıda yardımı yaptık. Mersin’in her köşesine ulaşmaya çalıştık. Ben Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e gerçekten tüm esnaf ve sanatkarım adına teşekkür ediyorum. Minnet duyuyorum. Bizle beraber bizim gibi düşünerek burada sıkıntıda olan tüm esnafımıza ulaşmaya çalıştık. Darda, zorda olana ulaştırdığımız gıda yardımları hafife alınacak yardımlar değil. Bir nakit desteği ne kadarsa, düşünün ki bizim bu yaptığımız yardımlar şu an 2.5 milyon civarında” dedi.

GÜLGEN: “BİZ BUGÜNE KADAR BÖYLE BİR ERZAK DAĞITIMI GÖRMEDİK”

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Kiremithane Mahallesi Muhtarı Ali Gülgen de “Pandemi olayında, Büyükşehir’e çok büyük işler düştü. Biz Vahap Başkan’a teşekkür ediyoruz. Şu anda mahallelerde erzak dağıtılıyor. İnanın biz bugüne kadar böyle bir erzak dağıtımı görmedik. Son sürat bir erzak dağıtılıyor. 25-26 senedir dağıtırım ben ve normal dağıtılan günlerin 3-4 misli erzak dağıtıyoruz” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir