7 HDP’li genç tahliye oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de tutuklu yargılanan HDP Mersin İl Gençlik Meclisi üyesi 7 genç, çıktıkları ilk duruşmada tahliye oldu.  

Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Murat Sekmen ve Tuba Salman’ın da aralarında olduğu 7’si tutuklu 16 genç hakkında Mersin 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce açılan davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmaya tutuklu yargılanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Gençlik Meclis üyesi Abdurrahim Demir, Senem Güven, Hizbullah Ekinci, Rojda Salman, Vedat Turgut, Diyar Turgut ve Mehmet Koç ile tutuksuz yargılanan Beşir Kutlu, Barış Aydın, Agit Sezer, Yunus Kutlu, Baran Kalaboy, Fatma Öküz ve Hogir Hazar ile avukatları hazır bulundu. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada dava iddianamesinin kısa özetinin okunmasıyla devam etti. Gençler üzerlerine atılı “örgüt üyesi olmak” ve  “örgüt propagandası yapmak” iddialarını reddederek, yaptıkları çalışmaların tamamen siyasi parti çalışmaları olduğunu ifade ederek tahliyelerini talep etti. Gençlerin avukatları müvekkillerinin yaptıklarının parti faaliyeti olduğunu ve müvekkillerinin üzerine atılı suçlamaları gerçeği yansıtmadığını aktararak tahliyelerini talep etti. 

Savunmaların ardından iddia makamı tutuklu bulunan Koç, Güven ve Salman’ın adli kontrol şartı ile tahliyesine geriye kalan tutukluların suç isnadı şüphesinin kuvvetli olduğunu iddia ederek tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. 

Mahkeme heyeti ise tutuklu bulunan tüm gençleri adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verip, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir