porn list

7 Renk LGBTİ Derneği’nden nefret söylemine karşı dayanışma çağrısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kendilerini hedef gösteren söylemlerde bulunduğunu kaydeden Mersin 7 Renk LGBTİ Eğitim, Araştırma ve Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü Yağmur Arıcan, “Kaygılıyız, endişeliyiz! Ramazan ayında sözde dini duyguları kabartarak en temel yaşam hakkımıza kast ediliyor. Demokratik kitle örgütlerini, STK’ları, sol-sosyalist partileri, belediyeleri ortak ses çıkartmaya, dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, geçen Cuma günü hutbesinde, “Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüz binlerce insan gayri meşru ve nikâhsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim” ifadelerini kullandı. Bu sözlerin ardından demokratik kitle örgütleri, siyasetçiler ve barolardan Erbaş’a tepki yağdı. İHD Ankara Şubesi, Diyanet İşleri Başkanın Ali Erbaş hakkında, Ramazan ayının ilk hutbesinde LGBTİ’lere yönelik nefret söyleminde bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

 

Mersin 7 Renk LGBTİ Eğitim, Araştırma ve Dayanışma Derneği’de kendilerine yönelik yapılan söylemlere ilişkin bir açıklama yaptı.

 

“KAYGILIYIZ, ENDİŞELİYİZ”

 

Derneğin Genel Koordinatörü Yağmur Arıcan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 

“Zor bir süreçten geçiyoruz, hayatlarımız elbette ki zordu fakat katmanlanarak zorlaştı, zorlaştırıldı. Muktedirlerin bu çetin süreçte bile nefret dili yetmezmiş gibi birde direkt hedef göstermeleri hız kesmiyor. Elbette bu ilk değil, AKP iktidarının en yetkin devlet oranlarında yer alan şahıslar tarafından hep yapıldı bu, nefret körüklendi. Süleyman Soylu, daha kısa süre önce LGBTİ derneklerine nefret kustu. LGBTİ dernekleri ‘terör örgütü kapsamına alınmalı’ dedi.

 

Son süreçte yapılan açıklama bilimden, ilimden uzak, gerici zihniyetin tehlikesini bir kez daha gözler önüne serdi.

 

Diyanet İşleri Başkanı bizzat kendisi cuma hutbelerinde LGBTİ’yi hedef gösterdi.

 

Hastalıkları kötülükleri LGBTİ’lere yükleyecek kadar nefretini kustu. Bununla yetinmeyen muktedirler LGBTİ’lerle dayanışan belediye, demokratik kitle örgütlerini sapkın sevici diyerek topyekun hedef haline getirmiştir.

 

Kaygılıyız, endişeliyiz! Ramazan ayında sözde dini duyguları kabartarak en temel yaşam hakkımıza kast ediliyor.

 

Siz demokratik kitle örgütleri, STK’ları, sol sosyalist partileri, belediyeleri ortak ses çıkartmaya, dayanışmaya çağırıyoruz.

 

Birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz şiarı tamda bu günler için.

 

Dayanışmak dileği ile…”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir