80 yaşındaki hasta tutuklu Sise Bingöl hastaneye yatırıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

İki yılı aşkın süredir Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde olan 80 yaşındaki hasta tutuklu Sise Bingöl hastaneye yatırıldı.

Konuya ilişkin PİRHA‘ya bilgi veren avukat Gülşen Özbek, son dönemlerde Sise Bingöl’ün durumunun ağırlaştığını söyledi. Özbek, geçmiş dönemlerde hastaneye götürülüp getirilme biçimlerinden dolayı Bingöl’ün tedaviyi red ettiğini belirterek, Bingöl’ün sağlık durumunun ağırlaşmasından dolayı bakanlıklar düzeyinde ve cezaevi yönetimiyle bazı fiziki koşulların sağlanması halinde tedavi edilmesi gerektiği hususunda bir takım görüşmelerin yapıldığını kaydetti

Daha önce Tarsus Devlet Hastanesi’nden alınana raporu da hatırlatan Özbek, “Tarsus Devlet Hastanesi gerçekten bilimsel ölçülerden, tıp etiğinden uzak tamamen siyasi yaklaşımlar çerçevesinde bir rapor hazırlamıştı” dedi. Bingöl için daha tarafsız, bağımsız bir sağlık kuruluna sevkini talep ettiklerini belirten Gülşen Özbek, “Bu kapsamda Mersin Üniversite Hastanesi’ne sevki yapıldı. Birkaç gün gelip gitti, ancak önceki gün sağlık durumunun ağırlaşmasından kaynaklı tedavinin sağlanabilmesi açısından yatışına karar verildi. Şu an hastanede yatıyor. Hem tedavi süreci başladı hemde tekrardan bir sağlık  kurul raporu hazırlanacak. Umuyoruz ki Sise ninenin cezaevinde tek başına yaşama koşullarının olmadığına ilişkin bir sağlık raporu verir; çünkü o ölçüde hasta ve yaşlı” diye konuştu.

Özbek, taleplerinin cezanın ertelenmesi olduğunu, kalan süreyi belirli denetimlerle de olsa tahliye edilerek geçirilmesi olduğunu kaydetti.

Buna ilişkin yasal olanakları da hatırlatan Özbek, “Hastalığı, kocama hallerinde ceza infazının ertelenebileceğini ya da cezanın infazının herhangi bir denetim uygulanarak geçirilebileceği belirtiliyor. Yani herhangi bir denetim hükümleri uygulanarak da tahliyesine karar verilebilinir. Ya da doğrudan sağlık durumu da dikkate alınarak tahliyesi söz konusu olabilir” dedi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir