porn list

AÇIK İBADET, GİZLİ İŞ!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Yeterince gelişmemiş, geri bıraktırılmış, adaletten-hukuktan yoksun, demokrasisi yerli yerine oturmamış ülkelerde; yönetim yönetemez duruma düşünce, ya sıkıyönetim ya da OHAL ilan ederek ülkeyi zora dayalı yöntemlerle idare etmeyi çıkar yol olarak görmüşlerdir. Bu yöntem daha çok faşist iktidarların işi olmuştur. Zorun da işe yaramadığını gören iktidarlar ömürlerini uzatmak için baskın seçimler ilan etmektedirler.

Ülkemizdeki siyasi arenada yaşadığımız durum budur.

OHAL’le yönetilen bir ülkede, adil ve demokratik bir seçimin yapılmayacağını bilebile lades demek, bütün haksızlıkları kabul ediyorum anlamına geliyordu ve öyle de oldu.

Bütün dışlananlar –ötelenenler, ne kadar yapı varsa; HDP ve diğer sol-sosyalist çevreler de dahil hepimiz bu kabule katıldık. İşin içinde yer aldık. OHAL’in olmadığı, demokratik bir ortamda seçim yapılsın talebiyle etkin çalışmalar başlatılabilinirdi. Olmadı. OHAL de yapılacak bir seçim muhalefetin işine yarasaydı “yasaklanırdı” diyemedik. Seçim kararının tek taraflı alınması bile adaletsizliğin ta kendisiydi. Burada muhalefet, alternatif politika üretmekte atıl kalmıştır. Seçim çalışmalarında sıkça söylenen, “seçimin eşitsiz ve adaletsiz bir ortamda yapıldığı” sözü de havada buharlaşmıştır. Yeterince hazır olamamak içinde yaşadığımız çağın bir hastalığı mıdır?

 

Abdurrahman Aydın kaleme aldığı bir makalesinde şöyle diyor; “iyi olmamanın değil, yeterince iyi olmamanın acısı fena çıkarılır insanlardan. Bir ortak zevk alanına yapılmış bir çağrıyı reddetmeniz bile yeterlidir bu kolektif histerinin hedefinde kendinizi bulmanız için. Elbette pis bir asimetrik ilişki de varsayılmaktadır bu acı çıkarma histerilerinde; pis, kokuşmuş bir iktidar ilişkisi… “asla yeterince bir şey olamama çağı” biçiminde tarif edilebilirmiş gibi geliyor bana. İnsanlar ne yaparlarsa yapsınlar, örneğin, asla yeterince devrimci, yeterince yurtsever, yeterince ‘yerli-milli’, yeterince ‘Müslüman’ , yeterince ilerici, yeterince demokrat vs. olamıyorlar. Yapıp ettiklerimiz nedeniyle, yani eylem ve edimlerimizin pozitif içerikleri nedeniyle değil, asla yeterince bir şey olamadığımız için suçlanıyoruz ve başkalarını da bu yönde suçluyoruz çoğunlukla…”

Her konuda, neden “yeterince yeterli olamıyoruz” sorusuna çözümler bulmak hepimizin görevi olarak duruyor.

Bu gidişat içinde, sizler gibi ben de bütün eksiklere rağmen üzerime düşeni yapmaya çalıştım. Pazar günü yapılan seçimde Gazipaşa ortaokulundaydım. Sandık kurullarında, başkanın yanı sıra CHP, HDP, AKP’liler görev almışlardı. İyi parti, sadet partisi ve MHP’liler sandıkların çoğunda yoktular. Burada diğer partililerin de onayladığı şu gerçeği de söylemeliyim, o da sandık kurullarında işi bilen HDP’li arkadaşların takdir edilmesiydi.

Vali Bey, Fikri Sağlar gibi önemli isimler bu okulda oylarını kullandılar. Fikri Sağlar insanlarla teker teker selamlaştı, tokalaştı, sohbet etti.

Bu okulda Kültür Mahallesinde oturan vatandaşlar oy kullandılar. Sakin ve sorunsuz geçti. En büyük sorun; saat 17:00 de vatandaşların okul dışına çıkarılmalarıydı, oysa yasaya göre, isteyen vatandaş kapı önünden oy sayımını takip edebilirdi. Edemediler. İçeride sadece görevliler kaldı. Yasa uygulanmadı.

Burada gözlemlediğim, ülke açısından da en büyük sorun şuydu:

Saat 17:00 de oy kullanma işlemi bitti. Sandık kurulları sandıkları açmış, zarflar sandıktan çıkarılmış, zarflar açılacak, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği oy pusulaları ayrılıp sayıma geçilecek, daha sayım başlamamış. Anadolu Ajansı R.T.E.’ın %56’yla seçimin galibi olduğunu, MHP’nin %11.barajı geçtiği söylentileri yayılmaya başladı. Tam oy pusulaları sayılmaya başlandı, aynı haber tüm kanallardan resmen duyuruldu.

Şimdi soru şu: Sandık başındaki görevliler kendi sandıklarının sonuçlarını öğrenmeden, Anadolu Ajansı böyle bir sonuca nasıl varmıştır?

Başka biçimde sorarsak, Anadolu Ajansı, YSK’ndan önce hangi kaynağa dayanarak bu haberi bu kadar erken yayınlamıştır?

Bunun yanıtı şöyle olabilir mi? AKP ve R. T. Erdoğan’nın kesin kazanması gerekir, bunun için yukarıya %56 yazalım, daha sonra %42. Küsüre kadar inebiliriz. Önemli olan bunun içini doldurmak. İktidarda olunca bu çocuk oyuncağı olacaktır. Aynı yöntem MHP için de geçerlidir. Ta en başta yukarıya %11. Küsür yazalım bu rakamda da hiç inip çıkma olmasın, bununda içini aynı yöntemlerle dolduralım, iktidar da olmak bu işi kolaylaştıracaktır.

Bunun böyle olup olmadığını araştıracak örgütlü bir yapı var mıdır?

HDP tüm baskılara rağmen kazandı. Ya MHP?!

Sayım bitti. Elimde ıslak imzalı tutanaklar. En baştakine bakıyorum.1120 nolu sandık. M. İnce:227 (iki yüz yirmi yedi), M. Akşener:10 (on), R.T. Erdoğan: 54 (elli dört), S. Demirtaş: 10 (on). Diğerlerine bakıyorum M.İnce açık ara önde. Ya haberler diye düşünüyorum. Biliyorum, çoğunluğu kadın olan CHP’li kadın arkadaşlar da öyle, ya haberler!

Önümdeki AKP’li şişman kadın, elini havada sallarken gövdesini de sallıyor, sanki dans ediyor gibi, kendi adamlarına sesleniyor; “kazanınca hepinize yemek vereceğim” diyor. Göz göze geliyoruz kadın çekip gidiyor. Yanımızda kalan AKP’liye bakıyorum. O da pek bir şey anlamamış gibi Bana bakıyor. Onunla da göz göze geliyoruz. Gözünün içine bakarak:

Açık ibadet/ gizli iş/ Çal çal oyna/ ne iş. Diyorum. Adam seslenmiyor. Her torbanın başında ikişer-üçer kişi, başlarında polisler, belediyeden getirilen otobüse binip adliyenin yolunu tutuyorlar. Biz okul sorumluları elimizdeki ıslak imzalı tutanakları bir an önce yerine ulaştırmak için dağılıyoruz. Okul insansız kalıyor.

Sonuç, daha iyi yenilmek için umutlarımızı bileyliyoruz.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir