“Adalet sağlansın, Ebru ve Aytaç yaşasın”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucu sürdüren avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Mersin’deki meslektaşlarından çağrı: Adalet sağlansın, Ebru ve Aytaç yaşasın!

Avukatlar, bugün ülkenin birçok noktasında tutuklu bulunan meslektaşlarının adil yargılanmaları talebiyle eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Mersin’de de avukatlar, Mersin Adliye Binası Baro Odası’nda bir araya gelerek, meslektaşları için gerekli talepleri dile getirdi. Açıklamaya çok sayıda avukatın yanı sıra HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ve çeşitli STK temsilcileri de katıldı.

Yargı bağımsızlığı, adil yargılanma ve savunma hakkının ihlali ile baroların seçim sisteminde yapılmak istenen değişiklik tartışmalarının, savunmaya yönelik bir bütün saldırı olduğunu söyleyen Yeşilboğaz, Timtik ve Ünsal’ın içerisinde olduğu ÇHD üyesi ve HHB çalışanı 18 avukata verilen onlarca yıllık cezaların bu tablonun parçası olduğunu belirtti.

Bugün Ebru ve Aytaç’ın da içinde olduğu 18 avukatın yargılandığı davanın Yargıtay incelemesi aşamasında olduğunu kaydeden Yeşilboğaz, “Bunun anlamı, çok kısa bir süre içerisinde doğrudan talimatla hareket ettiği şüphe götürmeyen İstanbul 37’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kurduğu hüküm hakkında bir karar verileceğidir. Bizler de hukukçular ve insan hakları savunucuları olarak bu kaygıyı paylaşıyor ve aynı talebi bir kez de bugün dile getirme sorumluluğunu duyuyoruz! Bahsi geçen dosya kapsamındaki hukuka aykırılıklar açık olup bütün dünyaca bilinmektedir” dedi.

Yeşilboğaz son olarak şu ifadeleri kullandı.

Bu haliyle ilgili hukuka aykırılıkların tespitiyle adil yargılanma hakkının tesisine ilişkin şartlar derhal yaratılmalı ve tutuklu avukatlar bir an önce serbest bırakılmalıdır. Temenni olarak ifade ettiğimiz bu husus bir talebin kabulü değil, uluslar arası ve Anayasal bağlayıcı yükümlülüklerin yerine getirilmesi olarak algılanmalıdır. Bir kez daha söylüyoruz: Adil yargılanma haktır! Avukatları derhal serbest bırakın! Adalet sağlansın, Ebru ve Aytaç yaşasın!”

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir