porn list

Akdeniz Belediyesi’nde sürgün iddiası: ‘Ya emekli olursunuz, ya da çöpe gidersiniz’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Akdeniz Belediyesi’nde çalışan 22 işçiye emekli olmaları yönünde baskı uygulandığını kaydeden Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “22 çalışana mobbing uygulayıp, emekliliğe zorluyorlar. ‘Ya emekli olursunuz, ya da çöpe gidersiniz’ diyorlar. Tabi ki biz emekçi insanlarız; çöpe de gideriz, parka da gideriz, bahçeye de gideriz. Ama işin bir ahlakı var” dedi.

 

DİSK/ Genel İş Mersin Şubesi, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ve yönetimi tarafından çalışanlara mobbing uygulandığını belirtti. Sendika binasında düzenlenen basın toplantısında Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, 22 işçiye emekliliğe ayrılmaları konusunda baskı uygulandığını, baskılara rağmen çalışmakta ısrarcı davranan işçilerin farklı birimlere sürgün edildiğini kamuoyuyla paylaştı.

 

Akdeniz Belediyesi el değiştirdikten sonra göreve gelen M. Mustafa Gültak’ın, bugüne dek bir dizi uygulamalarda bulunduğunu söyleyen Göksoy, “Bu uygulamalar içerisinde de en çok demokrasi güçlerini, işçileri, emekçileri sendikamızı yıpratarak, yok sayarak tasfiye girişiminde bulundu. Tabi ki hiçbirine sessiz kalmadık, bundan sonra da sesiz kalmayacağız. Mustafa Gültak, yönetime geçtikten sonra ilk olarak,  sendikamıza üye işçilerin sendikasına değiştirmeye yönelik baskı uyguladı. Baskı yöntemi ile sendikamıza üye işçileri yandaş sendikaya üye ettiler. Sendikamızdan istifa etmeyen sendikamızın çalışmalarını yürüten iki arkadaşımız Ramazan Kaya ve Ramazan Tamam’a mobbing uygulandı. Belediye başkan şoförlüğü yapan arkadaşımız çöpe verildi. Bununla ilgili sayın Gültak, ‘benim hızıma yetişemiyorlar onun, için işten çıkarıyorum’ dedi. Tabii ki bu tür söylemlerin ardı arakası gelmedi. Daha sonra ne yaptı. Yine bir mobbing uyguladı. Yıllarca bilgi işlemde çalışmış şube sekreterimizin eşi Duygu Yüksek’e ‘kapıda dur’  dedi. Ramazan Kaya’da, Ramazan Tamam’da, Duygu Yüksek’te bu onur kırıcı davranışı hazmedemeyerek işten ayrıldı” dedi.

 

Bu tür uygulamaların doğru olmadığını kaydeden Göksoy, “Bu tür tutumlarla ülke yönetilmez, belediyeler yönetilmez. Öteleyici, ayrıştırıcı söylemler toplumu kırar. Sendikamızdan zorla istifa ettirilen işçiler bizi arıyorlar, sendikaya gelmeye, hak aramaya korkuyorlar. Bu korku üzerine 22 çalışana mobbing uygulayıp, emekliliğe zorluyorlar. ‘Ya emekli olursunuz, ya da çöpe gidersiniz’ diyorlar. Tabi ki biz emekçi insanlarız; çöpe de gideriz, parka da gideriz bahçeye de gideriz. Ama işin bir ahlakı var. Marangoz atölyesinde şeflik yapmış ustayı emekli olmuyor diye çöpe verirseniz, biz bunu sorgularız. Yıllarca başkan şoförlüğü yapmış, şoför kadrosundaki bir çalışanı götürüp çöpe verirseniz, biz bunu sorgularız.  Yıllarca başkan yardımcılığı sekreterliği yapmış kadın arkadaşımızı çöpe verirseniz, biz bunu sorgularız. Her şeyin bir ahlakı bir kuralı vardır. Toplumu baskı altına almak, işçileri baskı altına almak doğru bir yaklaşım değildir. Hele hele sendikamızın kabul edeceği bir tutum asla olmayacaktır. Biz şimdiye kadar hiçbir iktidara boyun eğmedik, bundan sonrada boyun eğmeyeceğiz. Ama gördüğümüz şöyle bir gerçeklik var ki işçiyle emekçiyle uğraşan, hangi iktidar olursa olsun, genel iktidar da olsa yerel iktidar da olsa iflah olamamıştır. Günü gelecek, bu işçiler bu emekçiler bunun hesabını soracaktır.  O belediyeler, o belediyede oturanlar şunu çok iyi bilmelidirler ki; belediyeler babalarından kalan miras değildir. Belediyeler halkların yaratmış olduğu değerlerdir” ifadelerini kullandı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir