Akdeniz Belediyesi’nin işten çıkardığı işçi meclis gündeminde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Soylu’ya yönelik yaptığı sosyal medya paylaşımında dolayı Akdeniz Belediyesi tarafından işten çıkarılan Mehmet Can İlingi, meclis gündemine taşındı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için soru önergesi verdi.

HDP’li Turan önergesinde,  “Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında 10 Nisan 2020’de 30 Büyükşehir ile Zonguldak için getirilen sokağa çıkma yasağı kararının ilanı sonrasında çok sayıda vatandaş marketlere akın etmişti. Ortaya çıkan görüntüler krize neden olmuş ve yaşananlar sonrasında virüsün daha çok yayıldığı gündeme gelmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir’ diyerek görevinden istifa ettiğini duyurmuştu.

 

Mersin-Akdeniz Belediyesi’nde çalışan Mehmet Can İlingi de Süleyman Soylu’nun istifası sonrasında iddialara göre ‘Sende mi kovuldun? Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste… Süleyman Soy… Her şeyin ettikten sonra her şeyin sorumlusu benim deyip elini kolunu sallayarak istifa kılıfı ile kaçmak kurtuluşun olmamalı, yargılanmalı, bundan sonra ortaya çıkacak olan tüm vakaların ve gerçekleşecek ölümlerin hesabını vermelisin… umarım savcılar suçunu itiraf eden bu şahısla yakından ilgilenir.’ şeklinde sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunmuştur. Bu paylaşımdan bir hafta sonra Akdeniz Belediyesi, Mehmet Can İlingi’nin savunmasını istemiş, daha sonra ise hukuksuz bir şekilde iş akdini fesh etmiştir. Akdeniz Belediyesi A. Ş, İlgin’in iş akdinin feshedilmesi gerekçesi olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, Bakanlarına ve çalışma arkadaşlarına yönelik eleştirilerinin sınırlarını aşarak hakaret boyutunda olduğu, bu yazıların yüzlerce çalışanı olan kamu görevini ifade eden müvekkil şirkette çeşitli siyasi görüşe sahip olan çalışanlar arasında gerilime neden olduğu belirtilmiştir.

 

Süleyman Soylu’nun bile hatasını kabul edip istifasını sunduğu bir yerde, Belediye yöneticileri ifade özgürülüğünü, adaleti, hukuku bir tarafa bırakarak kendilerini adeta bir yargı makamı gibi görüp Mehmet Can İlingi’nin işine son vermişlerdir. Mehmet Can İlingi, hakaret veya küçük düşürücü yorumlar yapmamış, sadece Süleyman Soylu’ya yönelik ifade özgürlüğü temelinde bir eleştiride bulunmuştur” ifadeleri yer aldı.

HDP’li Turan önergesinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için ise şu soruları sordu:

 

1.            Mehmet Can İlingi’nin iş akdinin fesh edilmesi Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

2.            Bakanlığınız Mehmet Can İlingi’nin işten çıkarılması için Akdeniz Belediyesi’ne   herhangi bir görüş bildirmiş midir? Görüş bildirdiyse ne demiştir?

3.            Sosyal medyada düşüncelerini dile getirdiği için Mehmet Can İlingi’nin iş akdini fesheden Akdeniz Belediyesi’ne yönelik Bakanlığınız soruşturma başlatacak mıdır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir