Akkuyu Nükleer AŞ’den ‘çatlak’ açıklaması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akkuyu nükleer santral inşaatında geçen yıl çatlaklar oluştuğu haberiyle ilgili açıklama geldi, ancak çatlağın nasıl meydana geldiği, nasıl giderildiği belirtilmedi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temelinde çatlaklar oluştuğu yönündeki haberlerin ardından Akkuyu Nükleer AŞ, inşaatın “güvenlik gerekliliklerine, kalite standartlarına ve takvime uygun” şekilde devam ettiği açıklamasını yaptı.

Bu hafta başında Habertürk gazetesinde yer alan bir haberde geçtiğimiz temmuz ayında Akkuyu nükleer santralinin inşaatında çatlaklar meydana geldiği ve bu durumun TAEK tarafından giderildiği ortaya çıkmıştı.

Santral inşaatındaki tüm yapıların standartlara uygun olduğu ve çalışmaların Türkiye Atom Enerjisi Kurumu temsilcileri tarafından denetlendiği, ayrıca inşaatın bağımsız yapı denetim kuruluşu Assystem’in gözetiminde yürütüldüğü vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Akkuyu NGS’nin birinci ünitesinin temel plakasının betonlama işlemi 8 Mart’ta tamamlanmıştır. Ünitenin temel plakasının beton dökme işlemi Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının güvenlik standartları, küresel ölçekte nükleer enerji topluluğunca belirlenen güncel gereksinimlerle Türkiye’de geçerli ulusal ve uluslararası gerekliliklere uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Bu temel plakasının yapımında, bahsedilen gereksinimleri karşılayan, güvenirliliğini ve homojenliğini koruyarak kendi ağırlığı altında yayılıp sıkışma özelliğine sahip, 17 bin metreküpten fazla özel bir beton türü kullanılmıştır.

Birinci güç ünitesi çalışmalarının bir sonraki aşamasında, reaktör binasının iç ve dış duvarlarının inşası gerçekleştirilecektir. Akkuyu NGS projesinin inşaatı, nükleer güvenlik gerekliliklerine, yüksek kalite standartlarına ve planlanan takvime uygun olarak devam edecektir.” (Artı Gerçek)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir