“Akkuyu’da 6 bin işçinin yaşamı hiçe sayılıyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid – 19 küresel salgınının en acil koşullarında, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalıştırılan 6 bin işçi ile bölge halkının yaşamlarının hiçe sayıldığını belirten Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, nükleer santral inşaatının durdurulması çağrısıyla bir imza kampanyası başlattı.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, Akkuyu’da yapımı devam eden nükleer santral inşaatının derhal durdurulması çağrısıyla yazılı bir açıklama yayınladı.
Platformun yayınladığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Doğaya, yaşama ve insanlığa verecekleri yakın ve uzun erimli zararları kar hırsları ile göz ardı eden Rosatom, Akkuyu NGS, İçtaş Şirketleri ve Rusya’nınTürkiye’nin sermayeden yana, sermaye ile iç içe siyasi iktidarları bugün Covid – 19 küresel salgınının en acil koşullarında Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalıştırılan 6000 işçinin ve bölge halkının yaşamlarını hiçe sayıyorlar.

Hazine ve Maliye Bakanı diyor ki: 70 yıllık nükleer santral hayalimiz gerçekleşiyor. Bu hayal rantın, talanın, doğal felaketlerin hayalidir. Halkımız nükleer santral değil sağlıklı bir yaşam, güvenceli bir gelecek istiyor. Türkiye Halkının nükleer santral hayali yok. Hiçbir zaman da olmadı. Aya dört şeritli otoyol hayallerini halkın yutacağını sananların halkımızı nükleer santral hayallerinin peşine takmaları imkansızdır. Halkımız nükleersiz sağlıklı bir yaşam istiyor. Sermaye sahiplerinin daha çok kar etmesi için nükleer felaketler, COVID -19’lar istemiyor.
Bizler Mersin Nükleer Karşıtı Platform olarak diyoruz ki; nükleer santral inşaatını derhal durdurun.”

imza kampanyası linki: https://www.change.org/p/t%C3%BCrkiye-cumhuriyeti-n%C3%BCkleer-santral-in%C5%9Faat%C4%B1n%C4%B1-derhal-durdurun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir