“Ankara Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 5. yılında yaşamını yitirenler Mersin’de anıldı. Anma etkinliğinde konuşan Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Mahmut Sümbül, “Katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” dedi.

10 Ekim 2015’te yaşanan Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anısına Barış Meydanı’nda bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin hazırlamış olduğu ortak basın metni okundu.  Okunan metnin ardından ise Gar katliamında yaşamını yitirenlerin akrabaları ile yakın arkadaşları kısa konuşmalar yaptı.

10 Ekim anması dolayısıyla hazırlanan ortak basın metnini Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü ve aynı zamanda Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül okudu.

SÜMBÜL: “KATLİAMIN UNUTTURULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Sümbül, “103 insanımızı yitirdiğimiz, yüzlerce insanımızın fiziksel, yüz binlerce insanımızın ruhsal olarak yaralandığı 10 Ekim katliamı, emek, barış ve demokrasi uğruna ödenen ağır bedellerden sadece biridir. 10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız. DİSK-KESK-TMMOB ve TTB olarak; 10 Ekim Ankara katliamının beşinci yıldönümünde sözümüzü bir kez daha yineliyoruz: Bu toprakları katliamlarla, faili meçhul cinayetlerle anılmaktan çıkararak barış ve demokrasiyle taçlandıracak, emeğin ve bir arada yaşama iradesinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlarımıza, yoldaşlarımıza, 103 karanfilimize armağan edeceğiz” diye konuştu.

GÜRAY: “BİDEN ALINANLARIN HESABI SORULMADI”

Yapılan açıklamanın ardından Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren Gazi Güray’ın kızı Zine Güray bir konuşma yaptı. Güray, “5 yıl oldu. Geriye baktığımızda bizden alınanların hesabı sorulmadı. Biz her yıl mahkemelerde, anmalarda sürekli barışı haykırdık. Kimseye de unutturmayacağız. Tüm barış güvercinlerin anısı önünde saygı ile eğiliyorum ve onlarla gurur duyuyorum” dedi.

BAŞKAVAK: “GERÇEK FAİLLER ORTAYA ÇIKANA DEK MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Gar katliamında yaşamı yitiren Emek Partili Şebnem Yurtman, Elif Kanlıoğlu ve Ali Deniz Uzatmaz’ın arkadaşlarından Sedat Başkavak, “Bizler Emek Partisi olarak Şebnem, Elif ve Ali Deniz yoldaşlarımızı kaybettik. Biri en güzel gülüşüyle, biri sevecenliğiyle, biri ise sıkılı yumruğu ile hafızlarımızda. Gar katliamında yaşamını yitiren 103 arkadaşımızın gerçek failleri ortaya çıkana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz” diye kaydetti.

PEŞMEN: “BİZLER BARIŞI DİLLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Gar katliamında yaşamını yitiren Metin Peşmen’in yengesi Seher Peşmen ise, “Tarsus’tan geliyorum. Katliamda yaşamını yitiren Metin Peşmen, Leyla Çiçek ve Orhan Altıntaş’ın mezarları Tarsus’ta. Birçok arkadaşımız bizimle mezarlık ziyaretinde idi. Mezarlığa girmeden çok kötü bir manzara ile karşılaştık. Bizlerden çok kolluk kuvveti vardı. Mezar anmasına ne yazık ki bir tek soyadı tutanları aldılar. Şunu söylemek istiyorum: Biz barışı dillendirmeye devam edeceğiz. Biz onların hayallerini yerine getirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz kadınlar olarak, analar olarak barışı daha çok dillendireceğiz. Barışı direne direne alacağız” ifadelerini kullandı.

Anma etkinliği,  Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin resimlerinin olduğu pankarta karanfiller bırakılarak sonlandırıldı.

 


escort

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir