ARACI YOK ŞEFTALİ 1.5 TL

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mezitli’de bulunan şeftali üreticilerinin sıkıntılarını çözmek amacıyla yoğun çaba sarf eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın çağrısı kayıtsız kalmadı. Üreticiler, bayram boyunca tezgâhlarda fiyatı 5 TL’ye kadar yaklaşan şeftaliyi, 1,50 TL’ye satmaya başladı. Kamyonetle satılan şeftalinin fiyatını uygun gören tüketiciler kasayla alarak yoğun ilgi gösterdi.

HABER MERKEZİ

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın girişimleri sonucu şeftali üreticilerine destek çığ gibi büyürken, üreticiler de harekete geçti. Ürettikleri şeftalilerini 70 kuruş yerine yaklaşık 2 katı fazlası fiyatına satmaya başladı. Bu durumda tezgâhlardaki fiyatının yaklaşık 2,5 katı aşağısına satan üreticiler, kamyonetlerine yükledikleri ürünlerini doğrudan tüketiciye ulaştırmış oldu. Bayram boyunca Mezitli’nin işlek yerlerinde satışı devam eden şeftaliye tüketici de yoğun ilgi gösterdi. Daha önce pahalı olduğundan dolayı taneyle aldıkları şeftaliyi şimdi ise uygun fiyata kasalarla alan tüketiciler, uygulamadan son derece memnun kaldıklarını dile getirdiler. Bu vesileyle Başkan Tarhan’ın çağrısı üzerine Mezitli’nin işlek yerlerinde trafiği aksatmayacak şekilde ürünlerini satan üreticilerin bir nebze de olsa yüzü güldü. Şeftali satışı bayram boyunca ilçenin çeşitli yerlerinde devam edecek.

HEM ÜRETİCİLER KAZANIYOR HEM TÜKETİCİLER

Uygun fiyata şeftali aldıklarını dile getiren tüketiciler uygulamadan memnun olduklarını ifade ettiler. Bazı tüketiciler daha önce tezgâhlarda pahalı olduğu için taneyle aldıklarını şimdi ise kasayla bile alabildiklerini dile getirdiler. Üreticiler, “Üreticiye destek olarak bu şekilde bir uygulama yapılması çok güzel olmuş. Tezgâhlardan çok pahalıya alıyoruz. Ama şimdi çok uygun fiyata aldık. Bu durumda hem bizler yani tüketiciler kazanıyor hem de üreticiler. Belediye Başkanımız Sayın Neşet Tarhan çok doğru bir harekette bulunmuş. Takdir ettik. Teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde konuştular.

BİR NEBZEDE OLSA AŞMIŞ OLDUK

Kamyonetiyle Mezitli Belediyesi Ana Hizmet Binası karşısında şeftali satışına başlayan Cafer Sapıtmaz “Başkanımız Neşet Tarhan’ın desteği üzerine dalından koparttığımız Mezitli yayla şeftalimizi kamyonetimize atarak getirdik. Burada şeftaliyi üreticiden doğrudan tüketicimize uygun fiyata ulaştırıyoruz.  Geçmişten gelen çok büyük sorunlarımız vardı. Şeftali üreticisi son raddeye gelmişti. Çıkış yolu aramaktaydı. Biz üreticiler olarak destek istedik.  Belediye Başkanımız Neşet Tarhan başta olmak üzere CHP Mersin Milletvekillerimiz, Mersin Pazarcılar Odası ve STK’lar sesimize kulak verdi. Şimdi bir nebzede olsa bu durumu aşmış bulunuyoruz”şeklinde konuştu.

DAHA KÖKLÜ SORUNLARIMIZ VAR

Sapıtmaz şöyle devam etti; “Belediye Başkanımız bize bu şekilde bir imkân sağladı. Milletvekillerimiz sesimizi mecliste duyuruyor ve pazarcılar odası ise ürünlerini doğrudan bizden alıyorlar. Bu duruma öncülük yapan başta Belediye Başkanımız Neşet Tarhan’a ve destek sağlayan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ama üreticilerimizin çok daha köklü sorunları bulunmaktadır. Bu sorunlarımıza hükümetin de duyarlı olmasını istiyoruz.  Onlarında bizlere kulak vererek çözüm bulacağını düşünüyoruz. Umarım sesimizi duyarlar ve dikkate alarak bizimle konuşmak isterler”

‘BİR KİLO ŞEFTALİ ALARAK SENDE ÜRETİCİNE SAHİP ÇIK’

Herkesi şeftali üreticilerine sahip çıkmaya davet eden Mersin Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Abdulhalim Batur, “Başkanımız Neşet Tarhan’ın çağrısı üzerine bizlerde şeftali üreticilerimizin yanında olduk. Bizzat şeftali bahçelerini gezdik, inceledik.  Gerçekten de çok değerli bir şeftaliye sahibiz. Pazarcı esnafı olarak şeftali üreticilerine destek olmayı sürdüreceğiz. Kendi kamyonetlerimizle birlikte giderek, şeftali alıp tüketicilere ulaştıracağız. Başkanımızın şeftali üreticisine sunduğu bu uygulamada bizlerde destek sağlayacağız. ‘Bir kilo şeftali alarak sende üreticine sahip çık’ diyor, tüm Mezitli halkını şeftali üreticilerine sahip çıkmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİ ŞİMDİ 2 KATI FAZLASIYLA SATMAYA BAŞLADI

Mezitli’deki şeftali üreticilerinin her daim yanında olacağını kaydeden ve imkânlar doğrultusunda gerekli tüm fırsatı sunacaklarını kaydeden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Mücadelemizi sürdüreceğiz. Şeftali üreticilerimizin sonuna kadar yanında olacağız. Yayla şeftalisi Mezitlimizin bir değeridir ve biz bu değere sahip çıkacağız. Üreticilerimiz şeftalisini 70 kuruşa satarken şimdi ise 2 katı fazlasıyla tüketiciyle buluşturuyor. Bu durum hem tüketicinin hem de üreticinin yüzünü güldürüyor. Daha önce taneyle alınan şeftaliyi şimdi kasalarla alan tüketicilerimizi gözlemledik. Bu durumda bizi oldukça memnun etti” şeklinde konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir