“Asgari ücret net 3 bin 800 lira olsun ve işçiler vergiden muaf tutulsun!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

DİSK’e üye işçiler, tüm ülkede asgari ücrete ilişkin taleplerini haykırdı. 2021 yılı asgari ücretin net 3.800 olarak saptanması vurgulayan işçiler, asgari ücretlilerin vergiden tamamen muaf tutulmasını ve SGK primi desteği sunulmasını istedi.

İşçilerin gözü kulağı belirlenecek olan asgari ücret rakamında. Enflasyon rakamlarının oldukça arttığı ülkemizde, bir asgari ücretlinin evine taşıdığı poşetler gittikçe eksiliyor. Pandeminin yanı sıra açlıkla da mücadele eden işçiler, bu yıl gönüllerini ısıtabilecek bir asgari ücret miktarının belirlenmesini bekliyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’e üye işçiler, tüm ülkede aynı taleplerle hükümete çağrı yaptı.

İşçi sınıfı olarak bir yandan Covid-19 salgınıyla bir yandan da ekonomik krizin ağır yükleriyle mücadele ederken 2021 asgari ücretinin belirleneceğini kaydeden işçiler, “Her gün virüs ile burun burunayız. Her gün sağlığımızı kaybetme tehdidi altındayız. iğneden ipliğe her şey çok daha pahalı. Enflasyon yükselirken işsizlik de artıyor. Milyonlarca işçi kısa çalışma ödeneği ve günde 39 lira ücretsiz izin ödeneği ile yaşamaya çalışıyor. Bu yüzden salgın ve ekonomik krizin yarattığı yoksullaşmaya karşı asgari ücretin insanca yaşayacak bir düzeye yükseltilmesi bu sene her zamankinden daha önemli” dedi.

Türkiye’nin giderek sermaye için bir ucuz emek cenneti haline geldiğini söyleyen işçiler, “Türkiye’deki asgari ücret Arnavutluk hariç Avrupa’daki en düşük asgari ücrettir. Asgari ücret erimeye devam ediyor. 2003 yılında asgari ücretin yıllık tutarı ile 25 altın alınabilirken 2020’de yıllık net asgari ücretle sadece 10 Cumhuriyet altını alınabiliyor. Asgari ücret 2016’da 430 dolar iken bugün 300 doların altına düştü. Türkiye işçi sınıfı giderek dünyada emeği en ucuz işçiler haline geliyor. Türkiye’de 10 milyon civarında işçi asgari ücret altında veya asgari ücrete yakın bir ücretle çalışıyor. Ancak asgari ücret yalnız asgari ücrete yakın ücret alanları değil, işçi sınıfının tamamını ilgilendiriyor. Asgari ücretin artışı, bütün ücretlerin artışını da etkiliyor. İşsizlik ödeneklerinden, emekli aylıklarına kadar pek çok ödeme asgari ücret düzeyinden etkileniyor. Özellikle salgın döneminde büyük önem taşıyan kısa çalışma ödeneği de asgari ücrete oranla hesaplanıyor” ifadelerini kullandı.

“Gelir adalet içinse vergide de adalet şarttır” vurgusu yapan işçiler, “Brüt asgari ücretin üçte biri vergi ve kesintilere gidiyor. Asgari ücretli bir işçi yılın 122 günü vergi ve diğer kesintiler için çalışıyor. İşverenlere sürekli vergi indirimlerinin getirildiği, bazı şirketlerin vergilerinin sıfırlandığı bir ülkede, asgari ücretlinin ağır bir vergi yükü altında olması adil değildir. Pandemi koşullarında işçiler ciddi bir yaşam savaşı içinde iken asgari ücret üzerindeki bu vergi ve kesinti yükü kaldırılmalıdır. Tüm ücretlerin asgari ücret kadar tutarı vergi dışı bırakılmalıdır” diye belirtti.

 

Asgari ücrete ilişkin talepleri ise işçiler şöyle sıraladı:

  • Salgın döneminde asgari ücret brüt asgari ücret -vergisiz ve kesintisiz- net olarak ödenmelidir!
  • Bütçeden asgari ücrete nakit desteği sağlanmalıdır.
  • Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalı, tüm ücretlilerin asgari ücret kadar gelirinden vergi alınmamalıdır.
  • Salgın döneminde asgari ücret SGK işçi primleri bütçeden karşılanmalıdır.
  • 2021 asgari ücreti Covid-19 salgınının getirdiği yeni yükler dikkate alınarak hesaplanmalıdır.
  • Asgari ücret hesabında sadece işçinin kendisi değil, ailesi de esas alınmalıdır.
  • Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.
  • Asgari ücret bütün işçi ve memurlar için ortak saptanmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir