“Avukatlar Günü’nü, yeryüzü adaletin yüzü olduğu gün kutlayacağız”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle açıklama yaptı. Avukatı yüceltmenin, ülkeyi yüceltmek olduğunu ifade eden Yeşilboğaz, “Avukatlar Günü’nü, yeryüzü adaletin yüzü olduğu gün kutlayacağız. Adalet en yaşamsal beklentidir” dedi.

Avukatların her gününün, her dakikasının mücadele günü olduğu gibi, 5 Nisan Avukatlar Günü’nün de mücadele günü olduğunu ifade eden Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Yeryüzü adaletin yüzü olduğu gün, 5 Nisan avukatlar için kutlama günü olacaktır. Çünkü; hukukun işlevsiz hale getirilerek adalete gölge düşürüldüğü, avukatların her daim tehlike altında olduğu, her insanın adalet özlemiyle kavrulduğu, bu nedenle avukatların ülkenin dört bir yanında adalet ateşini yaktığı, savunma özgürlüğüne, düşünce ve ifade özgürlüğüne tahammülün olmadığı, özgürlüklerin tutuklandığı bir ülkede, biz avukatların her günü mücadele günüdür.

“AVUKATLIK MESLEĞİNDE GERİYE GİDİŞ VAR”

Dünyayı ve ülkemizi saran corona virüs salgını tedbirleri nedeniyle meslektaşlarımızla bir arada olamasak da, meslektaşlarımız için gerek ferdi olarak, gerekse diğer barolarla birlikte mesleğimizin, hukuk sistemimizin ve ülke sorunlarının çözümüne yönelik mücadelemizi sürdürüyoruz. Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu sağlık sorunları ile ülkemizdeki siyasi ve ekonomik istikrarsızlık, mesleğimize çok ciddi zararlar vermekte, meslektaşlarımızın çok ciddi mağduriyetler yaşamasına sebep olmakta ve avukatlık mesleğini geriye götürmektedir. İçinde bulunduğumuz bu zor sürecin en az zararla atlatılması için en büyük katkıyı sunan meslektaşlarımızdır, hukukçulardır. Bu konudaki rolleri yadsınamaz olan tüm meslektaşlarımıza tek tek teşekkür ediyorum.

“SİYASİ İKTİDARDAN BEKLEDİĞİMİZ OLUMLU YAKLAŞIMLARI GÖREMEDİK”

Ancak bu süre içerisinde siyasi iktidardan beklediğimiz olumlu yaklaşımları göremedik. Bizlere sunulan yargı reformundaki paketin aksine, avukatı yargının dışında bırakmaya, özgür savunmayı susturmaya yönelik yasal düzenlemelerle karşı karşıya kalmaktayız. Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda (HMK) yapılması planlanan değişiklikle, avukatın duruşma salonundan atılmasının önü açılmaktadır. Yine çıkarılan yönetmelikle, cezaevinde avukatın müvekkil görüşmesine sınırlama getirilmesi, yine çıkarılan yönetmeliklerle avukatın müvekkiliyle görüşmelerinin dinlenmesi, avukatın bilgi ve belgeye ulaşmasına engel olunarak, dosya incelemesine idari sınırlama getirilmesiyle avukatların işini yapması zor hale getiriliyor. Ekonomik anlamda ciddi sıkıntı içerisinde olan avukatlık mesleğini, çıkarılan yasalar ve yönetmeliklerle yok etmeye, savunmayı dışlamaya yönelik olan bu çabaların karşısındayız. Savunma özgürlüğünü gasp eden bu yönetmeliğin iptali için diğer barolarla birlikte dava açtığımızı meslektaşlarımızın bilgisine sunarız” şeklinde konuştu.

“AVUKATLAR HİÇ BU KADAR TEHLİKE ALTINDA OLMAMIŞTI”

Hukukçular iyi niyetle mücadele ederken, siyasi iktidar tarafından avukatların yetkilerinin kısıtlanmaya çalışılmasının asla kabul edilemez olduğunu vurgulayan Yeşilboğaz, “Avukatlık mesleği, tarihi boyunca türlü engellemelerle karşılaşmıştır. Bu engellemelerin perde arkasında ise hep başka kaygılar ve maksatlar olmuştur. Mesleğimize yapılan sistematik saldırıların tümü bu kirli düşüncelerin ürünüdür. Türkiye’nin hukuk tarihinin hiçbir evresinde, avukatlar bu denli tehlike altında olmamıştır. Ancak avukatlık mesleğinde elde edilen asırlık kazanımların, siyasi otoritenin kaygıları nedeniyle yok edilmesi ya da içinin boşaltılması asla mümkün değildir.

“ADALETE DÜŞÜRÜLEN GÖLGENİN YIKIMI ONARILAMAZ”

Hak ve özgürlükleri savunma yolunda mücadele eden Mersin Barosu olarak; kadına şiddetin, çocuk istismarının, doğa ve çevre talanının önünü açan tüm yasal düzenlemelerin karşısından olmaya devam edeceğiz. Biz hukukçular hak temelli mesleğimizi icra etmemizin karşısında, siyasi iktidardan ve avukatı baktığı dosyayla özdeşleştirip savunmaya şiddet uygulayan vatandaşlardan saygı bekliyoruz. Avukata yönelik sistematik saldırıların, sözlü ve fiili saldırıların artık son bulmasını istiyoruz. Çünkü adalet beklentisi en yaşamsal beklentidir. Adalet güneşinin olmadığı yerdeki karanlık, en tehlikeli karanlıktır. Adalete düşürülen gölgenin yıkımı onarılmaz olur. Avukatlığı yüceltmek; insan hak ve özgürlüklerini, demokrasiyi ve ülkeyi yüceltmektir. Savunma ne kadar güçlüyse, yargı da o kadar bağımsız, verilen kararlar o kadar adil olacaktır.

“AVUKAT, ADALETİN AKMADIĞI YERDE ÇAĞLAYANDIR”

Her avukat, hukuk ve adalet kuraklığında bir damla sudur. Çağlayandır avukat, adaletin akmadığı yerde. Adaletin kanatlarıdır cübbemiz. Bir düştür avukat, özgürlük ve adalet özleminde. İnsanlığa uzanan özgürlük eli, barış elidir avukat. Avukatsan hedefisin karanlık zihniyetlerin. Çünkü cübbelerimiz; hukuksuzluk zincirlerini kıran, keskin kılıçtır. Vuruldukça çoğalan, çoğaldıkça güçlenen, güçlendikçe büyüyen adalet tomurcuklarıdır avukat. Tüm ezilenlerin ortak sesidir, umudun adıdır avukat. Bugünlerin mücadelecisi, yarınların insanca yaşam garantisidir avukat. Mersin Barosu olarak verdiğimiz mücadele, demokrasi mücadelesi, hukukun üstünlüğü mücadelesi, adalet mücadelesi, insanca yaşam mücadelesi, yaşanabilir çevre mücadelesidir. Tüm meslektaşlarımız ve barolar aynı gemide olduğumuzu unutmadan aynı mücadeleyi vermelidir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında; hak, hukuk ve adalet mücadelesini birlikte verdiğimiz tüm meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü yönetim kurulumuz adına kutlarım” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir