Avukatlar müdahaleyi protesto etti: “Savunma susturulamaz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Ankara girişinde baro başkanlarına yönelik polisin sert müdahalesi Mersin Barosu avukatları tarafından protesto edildi. “Savunma susturulamaz” diyen avukatlar, oturma eylemi gerçekleştirdi.

 

Barolarla ilgili yasa değişikliğine tepki göstermek için Ankara’ya yürüyen baro başkanlarının kente girişine izin verilmemesi ve polis tarafından yapılan sert müdahaleye Türkiye’nin birçok ilinden tepki yağdı. Mersin Barosu avukatları da bugün Mersin Adliyesinin bahçesinde ‘Savunma Yürüyüşü’ne müdahaleyi alkışlarla protesto etti. “Savunma susturulamaz” yazılı tişörtleri giyen avukatlar, adliye bahçesinde oturma eylemi gerçekleştirdi.

 

Oturma eylemi öncesi basın açıklaması düzenleyen avukatlar, ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’, ‘Savunma hakkımız söke söke alırız’, ‘Fevzioğlu istifa’ şeklinde sloganlar attı.

 

Sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği açıklamada Mersin Barosu Genel Sekreteri Avukat Adnan Günbay, Baro başkanlarının Ankara girişinde polis tarafından engellenmesine ve bazı avukatlara sert müdahalede bulunulmasına tepki göstererek, “Ankara’ya doğru yürüyüş yapan baro başkanları savunmanın, avukatların temsilcileridir, hepsi de bulundukları illerde seçimle göreve gelmişlerdir. Başkanlarımız, sadece birkaç baro için değil, 80baro için değil, 130 bin avukatın ve 83 milyon vatandaşın hakları için yürümektedir. Anayasa ve kanunlarla tanınmış toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkının kolluk kuvvetlerince engellenmesini ve baro başkanlarına karşı kaba kuvvet kullanılmasını, dünden bu yana artarak kendilerine fiziki ve psikolojik işkence uygulanmasını, kendilerine fiili gözaltı uygulanmasını, savunma hakkının engellenmesini en gür sesimizle, en yüksek perdeden kınıyoruz. Yapılanların hiçbir şekilde izahı, özrü, açıklaması yoktur” dedi.

 

Günbay, “Bugün Ankara’da savunmanın temsilcilerine karşı yapılan hukuksuz ve suç içeren müdahale son yıllarda hukukun üstünlüğü ilkesinin çiğnenmesi, yürütmenin yargıya karşı müdahalesi, vatandaşın ve avukatların hukuk güvenliğinin kalmaması, devletin giderek polis devleti haline dönüşmesinin en canlı örneğidir. Baro Başkanlarının saldırıya uğraması ve kendilerine fiili gözaltı yapılması,  bu ülkede hiçbir vatandaşın hukuk güvenliğinin olmadığının da ispatıdır. Kutsal savunma hakkının tesis edildiği, Anayasal ve Evrensel Hukuk Prensiplerinin egemen kılındığı, Anayasal protesto hakkına müdahale edilmediği, hukukun üstünlüğünün yeniden sağlandığı günleri görene kadar Biz Mersin Barosu Avukatları, diğer illerdeki meslektaşlarımızla dayanışma içerisinde bulunarak, çıkılan bu yolda sonuna kadar azim ve kararlılıkla mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Açıklamanın ardından avukatlar adliye bahçesinde 15 dakika oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi esnasında Ankara’da da baro başkanlarına yürüyüş izini verildiği duyuruldu.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir