porn list

‘AVUKATLARA SIKILAN KURŞUNLAR, YARGIYA SIKILMIŞ DEMEKTİR’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Eskişehir Barosu’na kayıtlı avukat Heval Yıldız’ın bürosunun bulunduğu binanın giriş katına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahlı saldırıda bulunulmasını yaptığı yazılı açıklama ile kınadı. Yeşilboğaz, “Avukatlara sıkılan kurşun, yargıya sıkılmış demektir” diyerek, tüm baroları ve avukatları bu çirkin saldırıya tepki göstermeye davet etti.

Yeşilboğaz açıklamasında, “Eskişehir Barosu’na kayıtlı Av. Heval Yıldız Karasu’nun ofisi zannedilerek bürosunun bulunduğu giriş katındaki bir eve silahlı saldırıda bulunulmuş, avukatın tabelasının altına da ‘Odunpazarı’nda HDP’li istemiyoruz’ şeklinde bir yazı yazılmıştır. Avukatlık mesleğinin bir kamu hizmeti ve hukuki sorunları çözümleyen, toplumsal sorunlarda her daim vatandaşın yanında olan, onların haklarını arayan ve savunan, özgür ve eşit bir yaşam hakkı için çırpınan, bağımsız ve tarafsız bir meslek örgütü olduğu asla unutulmamalıdır. Avukatlar, her türlü haksızlığa ve hukuksuzluğa korkusuzca göğüs geren; işten atılan işçilerin, özgürlük diyen vatandaşların, şiddet gören kadınların, istismara uğrayan çocukların, katledilen hayvanların ve doğanın haklı savunucusudur.

‘SİYASİ GÖRÜŞ KİŞİSELLEŞTİRİLMEMELİDİR’

Yeşilboğaz, “Yargının üç sacayağından birisi olan, bağımsız ve tarafsız yargının savunucusu avukatların siyasi görüşleri kişiselleştirilmemeli, şahsı hedef alınmamalıdır. Hem savunma, hem de savunulma hakkına yapılan bu gibi saldırılar, aslında yargıyı hedef alarak hukuk devleti ilkesine yapılan saldırıdır. Yargının vazgeçilmez unsurlarından biri olan avukatlara sıkılan kurşunlar, yargıya sıkılmış demektir. Bu tür saldırıların avukatlık mesleğini yürütmemize engel olmayacağını, savunmanın susmayacağını bir kez daha yüksek sesle dillendiriyoruz.  Savunmanın susturulmasına yönelik yapılan her türlü girişimi ve saldırıları kınıyoruz. Savunma yoksa yargı da yoktur, adalette yoktur. Bağımsız ve tarafsız bir yargının olmadığı yerde hukuk devleti yoktur. Meslektaşlarımıza yapılan sözlü ve fiili  saldırılara karşı tüm meslektaşlarımızı tepkisini göstermeye davet ediyorum. Çünkü bugün susarsak, yarın başka bir meslektaşımız hedef gösterilecektir” dedi.

Avukat Heval Yıldız’a yapılan saldırıyı kınayan Yeşilboğaz, “Kendisine ve Eskişehir Barosu’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yargının üç saç ayağından biri olan savunmaya, yani avukatlara yönelik yapılan bu tür saldırılara karşı susmayacağımızı, meslektaşlarımızın her zaman yanında olacağımızı, saldırganın yakalanarak hak ettiği cezalara çarptırılması için olayla ilgili sürecin takipçisi olacağımızı tüm kamuoyunun ve meslektaşlarımızın bilgisine saygılarımızla sunarız” ifadesini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir