porn list

Bakanlığın onay verdiği şarkıyı mahkeme suç saydı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanatçı Kadir Çat’a, seslendirdiği “Kemal Pir Yoldaş” adlı şarkıyı sosyal medya hesabından paylaştığı için “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Mersin’de, 12 Aralık 2016’da gözaltına alınan sanatçı Kadir Çat hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davada hapis cezası kararı çıktı. Mersin 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Mayıs’ta görüldü.

2014 yılından bu yana katıldığı etkinliklerde seslendirdiği şarkılardan dolayı “örgüt üyesi olmak”la suçlandığı davada mahkeme heyeti, Çat’a yöneltilen bu suçlamanın maddi gerekçelerinin oluşmaması dolayısıyla beraatine karar verdi.

Heyet, “Kemal Pir Yoldaş” şarkısını sosyal medya hesabından paylaşarak “örgüt yöneticilerini kahramanlaştırdığı” iddiasıyla ise, sanatçı Çat’a “örgüt propagandası yapmak”tan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmesine karar verdi.

Türkiye’de kendisi gibi birçok sanatçının söylediği ezgilerden dolayı yargılanıp, hapis cezaları verildiğini söyleyen Çat, Ahmet Kaya’nın da 2014’te seslendirdiği “Şafak Türküsü” parçasından dolayı 10 ay ceza aldığını hatırlattı.
Çat, itirazda bulunacaklarını belirttiği karara şu sözlerle tepki gösterdi: “‘Kemal Pir’ şarkısının yer aldığı albümüme Kültür Bakanlığı onay verdi, ama yerel mahkeme bunu bir suç olarak görüyor. Söylediğim şarkıları paylaşmam suç olarak görüldü. Oysa Bakanlık benim söylediğim şarkıları suç olarak görmedi. Bu karar, ifade özgürlüğü ya da demokrasi ile bağdaşmıyor.”

Türkiye’de özgürce sanat yapmanın artık imkânsız hale geldiğini de söyleyen Çat, “Şunu da biliyorum ki sanatçı susmaz, sanatçının türküleri susmaz, sanatçıların susması kabul edilemez” diye belirtti.

MA / Ergin Çağlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir