Baro Başkanı: Kıyılarımızın kirlenmesini, işgal edilmesini istemiyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Valiliği İl çevre ve Orman Müdürlüğü’nün Mersin sahillerinde balık çiftlikleri kurulmasına ‘olur’ vermesi üzerine yaptığı açıklamada, Denizlerimizi kirletecek, turizmi baltalayacak, ekolojik dengeyi bozacak, insan sağlığını tehlikeye sokacak ve denizdeki canlıları olumsuz etkileyecek bir oluşuma Mersin Barosu olarak izin vermeyeceğiz” dedi.

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Valiliği İl çevre ve Orman Müdürlüğü’nün Mersin sahillerinde balık çiftlikleri kurulmasına olur vermesi üzerine açıklama yaptı. Kente yapılacak olan yatırımların, o bölgede yaşayan insanlarla ve ilgili dinamiklerle de görüşülüp öyle karar alınması gerektiğini ifade eden Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Bu kentin çevre dernekleri var, bilimsel araştırmalar yapan üniversitesi var, kentte yaşayan insanlar var. Ancak hepsinin itirazlarına kulak tıkanmıştır.  İl çevre ve Orman Müdürlüğü Mersin sahillerinde balık çiftlikleri kurulmasına olur vermiştir. Balık çiftlikleri ve nükleer santral kurarak, kimsenin bu kentin geleceğini karartmaya hakkı yok” diye konuştu.

 

‘HER ZAMAN HUKUKEN KARŞILARINDA OLACAĞIZ’

Anayasa ile her vatandaşa temiz çevrede yaşama hakkı verildiğini hatırlatan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Muğla’dan yargı kararıyla ya da vatandaş baskısıyla kovulan balık çiftliklerinin, bir turizm cenneti olan Mersin sahillerini kirletmesini doğru bulmuyoruz. Muğla’dan kovulan balık çiftliklerinin Mersin’de faaliyet göstermesinin kime faydası olacak? Zararlı bir şey olmasaydı zaten orada kalabilirdi. Muğla’dan kovulmuşsa demek ki zararlı. Zaten yapılmakta olan nükleer enerji santrali ile turizme balta vurulmaya çalışılırken, insanların yaşam standartları düşürülürken, bir de üstüne balık çiftliklerinin gelmesine tahammülümüz yok. Denizlerimizi kirletecek, turizmi baltalayacak, ekolojik dengeyi bozacak, insan sağlığını tehlikeye sokacak ve denizdeki canlıları olumsuz etkileyecek bir oluşuma Mersin Barosu olarak izin vermeyeceğiz. Her zaman da hukuken karşılarında olacağız” diye konuştu.

 

‘TAVRIMIZ NETTİR’

 

Yargının öncelikle, insanların temiz çevrede yaşam hakkını garantiye almak zorunda olduğunu kaydeden Yeşilboğaz,  “Her şey ekonomik bir değer değildir. Balık çiftlikleri olmadan da bu insanlar yaşıyorlardı, bundan sonra da yaşayabilirler. Balık çiftlikleri ile mücadele eden çevre dernekleri ile işbirliği içerisindeyiz. Anamur’da bu konuyu takip etmesi için görevlendirdiğimiz avukatlarımız var. ÇED toplantılarını takip ettiler. Orada hukuki yanlışları dile getirdiler. Çevre dernekleriyle ve o bölgede yaşayan halkla birlikte tavrımızı belirledik, tavrımız nettir. Kıyılarımızın kirlenmesini, işgal edilmesini istemiyoruz. Bu kentin Baro Başkanı olarak değil, öncelikle bu kentin bir bireyi olarak, Mersin’de balık çiftlikleri kurulmasını asla tasvip etmiyoruz” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir