Baro başkanlarından İkizdere’de direnen köy halkına destek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 63 baro başkanı,  Rize’nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’nde açılmak istenen taş ocağına karşı direnen köy halkına kamuoyuyla paylaştıkları yazılı açıklama ile destek verdi. Baro başkanları yaptıkları ortak yazılı açıklamada, “Sesinizi duyuyoruz. Doğanın ve korunması ve hukukun işletilmesi için dayanışma içerisinde olacağız” dedi.

Baro başkanlarının ortak açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Rize İkizdere Vadisi Cevizlik Köyü’ndeki insanlarımız!

SESİNİZİ DUYUYORUZ!

Biliyoruz ki sizler; yaşam alanlarınızı, canlıları, ortak yurdumuz olan yeryüzünü korumak için 4 taşocağı projesine karşı günlerdir ayaktasınız. Doğamızı, nefesimizi ve geleceğimizi korumakta gösterdiğiniz kararlılık için sizlere müteşekkiriz. Ağacıyla, kuşuyla, yabanıyla, suyuyla size ait olan yaşam alanlarınızdan 16 milyon tona yakın taş almak istiyorlar. Bunun yaratacağı heyelan tehlikesine, mera ve tarım , balık stok ve arıların beslenme alanlarının tahrip edilmesine, içme suyunuzun kirletilmesine katlanmanızı, susmanızı istiyorlar sizden de. Bilmelisiniz ki, hiçbir şirketin, hiçbir yöneticinin size rağmen buna karar verme yetkisi yok.

Yaşadığınız yerin havasına, suyuna, toprağına etki edecek her bir faaliyet hakkında bilgilenmek; bunlara, olumsuz etkileri nedeniyle karşı çıkmak en temel Anayasal haklarınızdan.

Bizler biliyoruz ki; bütünsel ve gerçekçi bir çevresel etki değerlendirme sürecini tam anlamıyla yürütmeden taş ocaklarının açılmasına karar verilmesi, bütünüyle hukuk dışıdır ve hiçbir biçimde meşru değildir.

‘BİZ GÖRÜYORUZ. YAPILANLAR HUKUK DIŞIDIR, ASLA KABUL EDİLEMEZ’

Biliyoruz ki; bu hukuksuzluğa dair bilgi sahibi olmak, buna karşı çıkmak, bağımsız yargıya erişmek ve etkili bir biçimde kullanabileceğiniz idari mekanizmalara sahip olmak da hakkınız ve devlet, bu haklarınızı kullanmanızı güvence altına almakla yükümlüdür.

İdari organların İkizderelilerin bilgilenme, karşı çıkma, adalete erişme haklarını çiğnemesi; Devletin kolluk kuvvetlerinin, maddi ve manevi varlıklarınızı koruma çabanızı biber gazı ve zor kullanıp sizleri özgürlüğünüzden yoksun bırakarak engellemesi, hukuk dışıdır ve asla kabul edilemez.

Biz bunu görüyoruz.

Bu süreçte karar alan, kolluk kuvvetlerine emir veren bütün idari organ ve görevlilere, İkizderelilerin insan olmaktan kaynaklanan haklarını ihlal eden her bir davranışın hukuki sorumluluk doğuracağını dikkate almaları, ivedilikle hukuk alanına çekilmeleri çağrısında bulunuyoruz.

Yaşam alanlarını korumak için nöbet tutan insanlarımızla dayanışma içinde olacağımızı, hukukun işletilmesi çabalarını güçlendirmek konusunda sorumluluk duyduğumuzu paylaşıyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir