porn list

Baroların yürüyüşü başladı: “Bu yürüyüş bizim bir başlangıcımızdır”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

AKP’nin baroların seçim sistemine ilişkin hazırladığı yasa tasarısına karşı 80 Baro başkanı Ankara’ya doğru savunma yürüyüşü başlattı. Mersin Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasının ardından yürüyüşüne başlayan Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Umarım sesimizi tüm Türkiye’nin duyduğu gibi, tüm dünyanın duyduğu gibi, siyasi iktidar da duyar ve toplumun gerçek ihtiyaçlarına cevap verir. Bu yürüyüş bizim bir başlangıcımızdır” dedi.

İktidar partisinin baroların yapısının ve seçim sisteminin değiştirilmesine yönelik yasa teklifine tepki gösteren, aralarında Mersin Barosu’nun da bulunduğu 80 baro, müzakere sürecinden sonuç alamayınca Ankara’ya eş zamanlı yürüyüş başlattı.  Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz da bugün sabah saatlerinde Mersin Adliyesi önünden başladığı yürüyüşüne, Tarsus ve Pozantı’da devam edecek. Sembolik olarak günlük 20 kilometrelik yürüyüşün ardından yola araçla devam edilecek. 80 baro başkanının 21 Haziran Pazar günü Ankara’da olması bekleniyor.

Savunma yürüyüşüne Mersin Adliyesi önünden başlayan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’a CHP Mersin Milletvekilleri Ali Mahir Başarır ve Alpay Antmen ile Mersin Barosu yönetim kurulu üyeleri ve avukatlar da katılarak destek verdi.

 

“UMARIM SESİMİZİ TÜMTÜRKİYE’NİN VE DÜNYANIN DUYDUĞU GİBİ, SİYASİ İKTİDAR DA DUYAR”

Burada konuşma yapan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “İlk eylemimiz Ankara’ya, Meclis’e ve Anıtkabir’e yürümek olacaktır. 80 baro,19 Mayıs ve 1 Haziran’da yayımladığımız baro başkanları bildirgesinde siyasi iktidardan sadece bir şey talep ettik: Sağlıksız bir süreçte başlatılan ve baroların muhatap alınmadığı bir yasa düzenlemesi asla sağlıklı olmayacaktır ve kabul edilmeyecektir dedik. Bu tasarıyı geri çekin, mesleğimizin tüm sorunlarını masaya yatıralım dedik. Bizim derdimiz seçim değil, geçim dedik, adalet dedik, hukuk dedik. Ancak bunların hiçbirine cevap verilmedi. Muhatap alınmadı. 1 Haziran’daki sonuç bildirgemizde açıklamadığımız gibi demokratik hak arama yollarına başlıyoruz. Sesimizin gerçekten duyulmasını istedik. Yargının güven endeksinin diplere vurduğu, toplumun yargıya inancının kabul görmediği bir düzende, baroları savunmayı güçsüzleştirerek yargıya bir darbe daha vuruyorsunuz dedik. Gelin yargıyı hep birlikte, savunma ile birlikte güçlendirelim, halkın hak arama özgürlüğüne engel olmayalım dedik. Ancak bu taleplerimiz bugüne kadar kabul görmedi. Bize demokratik yolları kullanmaktan başka bir yol kalmadı. 80 barodan meslektaşlarımız kendi illerinden yürüyüş başlattılar. Sembolik olarak günlük 10, 20 km. yürüyeceğiz.  Pazar günü Ankara’da buluşacağız. Sadece başkanlar olarak yürüyoruz. Katılmak isteyen arkadaşlarımız Ankara girişinde bize katılabilir. Umarım sesimizi tüm Türkiye’nin duyduğu gibi, tüm dünyanın duyduğu gibi, siyasi iktidar da duyar ve toplumun gerçek ihtiyaçlarına cevap verir. Bu yürüyüş bizim bir başlangıcımızdır” ifadesini kullandı.

Daha sonra konuşan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Barolarımızın, özellikle Mersin Barosu’nun arkasındayız. Yaptıkları her açıklama onurumuzdur” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise, “AKP hiç kimse sesini çıkarmasın diyor. Ama değil çoklu, onlu baro da yapsalar ne barolar, ne avukatlar, ne savunma susmayacak” diye konuştu.

Daha sonra avukatlar, “Barolar özgürdür özgür kalacak”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganı eşliğinde, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’ı uğurladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir