Başkan İlingi: “Kayyum atamaları Anayasa’ya aykırı”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Batman Beşiri ilçesine bağlı HDP’li İkiköprü Belde Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu 4 belediyeye daha kayyum atandı. Batmanlılar Dernek Başkanı Selahattin İlingi, kayyum atamalarının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, duruma tepki gösterdi.

Başkan İlingi, belediye başkanlarının tekrardan görevlerine dönmelerini temenni ederek yaptığı açıklamada, “Batman ilimizin Beşiri ilçesine bağlı İkiköprü Belde Belediyesine kayyum atandığını üzüntüyle karşılamış bulunmaktayız. Demokrasinin ilk ve olmazsa olmaz şartı seçmen iradesini tanımaktır. Yapılan işlem ulusal mevzuata ve uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Gerek iç hukuk gerekse de uluslararası mevzuat, seçme seçilme hakkını temel hak ve özgürlükler arasında saymaktadır. Temel hak ve özgürlükler hiçbir koşulda askıya alınamaz ve uygulanması dolaylı da olsa engellenemez.
İkiköprü Belediyesi’nde gerçekleştirilen görevden alma ve belediyeye el koyma
operasyonu Anayasa’ya mutlak aykırı olup, soruşturmanın bir an önce bitirilerek, seçilmiş belediye baskanlarının görevlerine dönmelerini temeni ediyorum” dedi. Adana escort

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir