BAŞKAN İLİNGİ’DEN KAYYUM ATAMALARINA TEPKİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Batmanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Selahattin İlingi, bugün sabah saatlerinde ararlında Batman Belediyesi’nin de olduğu 5 belediyeye kayyum atanmasına tepki gösterdi. İlingi, “Batman Belediyesinde gerçekleştirilen görevden alma Anayasa’ya mutlak aykırı olup, soruşturmanın bir an önce bitirilerek, seçilmiş belediye başkanlarının görevlerine dönmelerini temenni ediyoruz” dedi.

Bugün sabah saatlerinde HDP yönetimindeki Batman Belediyesi ile Diyarbakır’ın Silvan, Lice, Ergani ve Eğil belediyelerine, İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atandı. Kayyum atanmasıyla birlikte görevden alınan Batman Belediye Eş Başkanı Mehmet Demi, Silvan Belediye Eş Başkanı Naşide Toprak, Ergani Belediye Eş Başkanı Ahmet Kaya, Lice Belediye Eş Başkanı Tarık Mercan ve Eğil Belediye Başkanı Mustafa Akkul polis tarafından gözaltına alındı.

“YAPILAN İŞLEM ULUSAL MEVZUATA VE ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRIDIR”

Gerçekleştirilen kayyum atamalarına ilişkin Mersin Batmanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Selahattin İlingi bir açıklama yaparak, “İlimiz Batman Belediyesine kayyum atandığını üzüntüyle karşılamış bulunmaktayız. Demokrasinin ilk ve olmazsa olmaz şartı seçmen iradesini tanımaktır. Yapılan işlem ulusal mevzuata ve uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Gerek iç hukuk gerekse de uluslararası mevzuat, seçme seçilme hakkını temel hak ve özgürlükler arasında saymaktadır. Temel hak ve özgürlükler hiç bir koşulda askıya alınamaz ve uygulanması dolaylı da olsa engellenemez.
Batman Belediyesinde gerçekleştirilen görevden alma Anayasa’ya mutlak aykırı olup, soruşturmanın bir an önce bitirilerek, seçilmiş belediye başkanlarının görevlerine dönmelerini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir