porn list

Başkan Seçer: Metro raylı sistemler içerisinde bir model

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda Metro projesini değerlendirdi. Projeyle ilgili teknik konularda kafa karışıklığı yaratıldığını ifade eden Seçer, “Metro, raylı sistemler içerisinde bir başına bir model. 0-15 bin yolcuya kadar pik saatlerde tek yön saatteki yolcu taşıma kapasitesi 0-15 bin arası olursa bu tramvay. Proje 30 bini geçtiği zaman işin modeli değişiyor metroya giriyor. Peki bu raylı sistem mi? Hafif Raylı Sistem mi? Tramvay mı? Metro mu? Metro dediğiniz; rayı, istasyonu, sinyalizasyonu aynı. Sadece vagon büyüklükleri değişiyor” dedi. 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Mayıs ayı toplantısının birinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda, Metro projesi konuşulan önemli konulardan biri oldu. Başkan Seçer, metronun teknik detaylarından hat uzunluğu ve güzergahına kadar birçok konuda ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

“Metro, raylı sistemler içerisinde bir başına bir model”

Metro projesiyle ilgili Meclis üyelerinden gelen değerlendirmeleri yanıtlayan Başkan Seçer, metro konusunun tartışılırken yanlış kavramlar kullanıldığını vurguladı. Seçer, “Metro, raylı sistemler içerisinde bir başına bir model. 0-15 bin yolcuya kadar pik saatlerde tek yön saatteki yolcu taşıma kapasitesi 0-15 bin arası olursa bu tramvay. Bizim tramvay var mı 3 etaplı projemizde? Var. Üniversite Hastanesi-Üniversite oraya uygun hemzemin. Bunun maliyetinin 7-8’de 1’i.  Var mı bir çelişki? Yok. Orası uygun. 34. Cadde çok geniş, her şey kurtarıyor. Yapılaşma bunu kurtarıyor” dedi.

2016’da yapılan Ulaşım Master Planı’nı yenilemek için ihaleye çıktıklarını ifade eden Seçer, “Tarsus’ta yapıyoruz. Tarsus’ta fi tarihinde yapılmış. Orada da trafik çok yoğun, sıkıntılı diyor Tarsus halkı. Özellikle işe gidiş-dönüş saatlerinde. Çalakalem ezbere bir iş yapmayalım dedik. Bir Ulaşım Master Planı yapalım, nerede, ne cadde açacağız, nerede köprülü kavşak yapacağız. Hatta şu anda biz Tarsus tarihinde kimsenin aklına gelmeyen bazı projeksiyonlar yapıyoruz. Mesela tramvayın da orada ön çalışmasını yaptırdık. Önce bir keşif yapalım ‘laf olsun’a getirmeyelim. Vahap Başkan Tarsusludur. Tarsus’ta yatırım yaptı değil mesele. Tarsus yoğun büyüyor yani orada ciddi bir proje yaparsam benim de onur kaynağımdır, doğru. Orada doğmamın verdiği hüviyet ayrı bir değer katar projeye o ayrı bir şey. Biz bu örneği neden verdik? Duygusal yaklaşmam ben bir projeye” dedi.

Seçer, metro projesinin teknik detaylarını paylaştı

Projenin yolcu sayısının 30 bini geçmesi durumunda metro olarak tanımlandığını ifade eden Seçer, şu ifadelere yer verdi:

“Peki bu raylı sistem mi? Hafif Raylı Sistem mi? Tramvay mı? Metro mu? Metro dediğiniz; rayı, istasyonu, sinyalizasyonu aynı. Sadece vagon büyüklükleri değişiyor, uzmanlarla konuşun bunu. Pik saatlerde o yolcuyu bir yerden bir yere ulaştıracak yolculara kabin koyduğunuz zaman o model, onun adı metro olur. Daha küçülttüğünüz zaman hafif raylı, daha küçülttüğünüz zaman tramvay olur. Bu yeraltı hafif raylı ya da metro yer üstü metro. Yani yer üstü metro yok mu? Karıştırıyoruz. Burada insanların endişeyle baktığı yer altında olması. Bizim 2. etap Şehir Hastanesi. Eski otogardan başlıyor. Şehir Hastanesi-Otogar. Hemzemin gidiyor. Niye? Çünkü orası kurtarıyor, orada çalışmalar yapıldı. Biz bu iki projenin de ihalesine çıktık. Hem tramvay projesi çiziliyor hem 2. etap hemzemin. Akdeniz bölgesinden geçecek. Onun da projesi çiziliyor. Macit Bey döneminden gündemde olan bir konu. Geçtiğimiz dönemde de ete kemiğe bürünmeye başlıyor. Biz geldiğimizde bunun proje çalışması yapılmış. Her zaman da söyledim. Onun proje maliyet bedelini bile benim yönetimim ödedi. Hafızam beni yanıltmıyorsa toplamda 8,5 milyon TL’ye mal olmuş. Müşavirlik, proje. Bunu da ödeyen Vahap Seçer başkanlığındaki Büyükşehir Belediyesi’nin yönetim dönemidir. Biz aldık bunu, biz de kendimizce değerlendirdik. Ortaya şu tablo çıktı; belli bir daraltma olsun, yeraltından gittiği için. Serbest bölgeye kadar yeraltı yapmışlardı. ‘Ne gereği var’ dedik, hemen kaldırdık. Alırsın buradan üste limanın önünden geçer. O zaman da bu liman işgali de biter, cadde genişler inşallah yakın tarihte. Oradan geçirirsin onu. Hemzemin gider. Yani tırlar için orayı kullandırmayız, raylı sistem için kullandırırız daha sonra. Serbest bölgeye kadar ulaştırırsınız. Biz bunları çalıştık.”

“Sizlerin hassasiyetini ben de taşıyorum”

Mezitli eski belediye binasından sonraki yol güzergahında yolcu sayısı bakımından yeniden bir değerlendirme yaptırdığını belirten Seçer, “18.7 kilometre düştü 13.4 kilometreye. Sizlerin hassasiyetini taşıdığım için bunları yaptık. Kısalttık, dedik ki 13.4 kilometre olmazsa olmaz. Ya yapmayacaksın ya yeraltından gideceksiniz. Orada metrobüs olmaz. Orada; hemzemin raylı sistemdir, hafif raylı sistemdir, tramvaydır, olmaz. GMK’yı şöyle gözünüzde simüle edin. Koca koca binalar, cadde büyük görünüyor ama daralmış. Orayı rezil edersiniz. Denizle yapacağınız neyse 15-20 kilometre deniz ile kentin yeni gelişme alanı Yenişehir’in kuzeyi. İrtibatını kesersiniz. Bunu kimse yapmaz, hiçbir mühendislik kafası, estetik düşüncesi olan, şehir estetiğini bilen bir adam böyle bir proje yapmaz. Ya yapmaz ya da yer altına girer. Biz de yer altına girdik” dedi. 

“Mersin’in nüfusu şu anda 1 milyon 850 bin değil, 2 milyon 300 bin”

Başkan Seçer, metronun yapılması ve işletmeye alınmasına kadar 2026 yılının geleceğini belirterek, 2016 yılında pik saatte 18 bin yolcunun olduğunu gösteren planda Suriyeli misafirlerin hesaba katılmadığını belirtti. Seçer, şöyle devam etti: “O zamanki sayımda Suriyeli misafirler yok. Bu misafirlerin çoğu burada kalacak. Birbirimizi kandırmayalım. Bu insanlar Mersin nüfusuna dahil olacak. Bu gerçeği görmek lazım. Şu anda Mersin’in nüfusu 1 milyon 850 bin değil, 2 milyon 300 bin. Merkez nüfus 1 milyon 80 bin değil, 1 milyon 380 bin” dedi.

Hayata geçirdikleri projeler ve yürüttükleri çalışmalarla insanların Mersin’i tercih ettiğini, Mersin’i huzurlu ve gelişen bir kent olarak gördüklerini vurgulayan Seçer, genç neslin de eğitimlerinin ardından Mersin’i tercih ettiğini söyledi. Seçer, “Bir marka yaratıyoruz. Siz desteklemeyeceksiniz de, sizin gibi önünü gören insanlar desteklemeyecek de kim destekleyecek? Bir başıma zaten görüyorsunuz ne kadar sıkıntı yaşıyorum. Bunu destekleyin. Ben en az sizin kadar hassasım” diye konuştu.

Metro projesiyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir toplantı yaptıklarını, projeyi değerlendirdiklerini belirten Seçer, “Buradaki endişelerimizi dile getirdik. Çevreye vereceğimiz rahatsızlık, aç-kapa yapılacak çünkü. Hiçbir belediye başkanı bu kadar samimi konuşmaz. Çok açık söylüyorum çünkü ben kentimle bunları paylaşmak zorundayım. Yarın onların da yardımına ihtiyacım var. Onları da konuştuk. Dedik ki kısa bölümlerle yaparız. 200’er metre yapar, kaparız. Trafiği aksatmamak için. Hepsini ayrıntılarına kadar konuştuk” ifadelerine yer verdi. 

“Benim kemiğimi kemirecek adamın dişini sökerim

Metro projesinin bedelinde sinyalizasyon olmadığı iddialarını yanıtlayan Seçer, şöyle devam etti:

“Bu yanlış bir bilgi. Sadece vagon yok. Vagon da çok önemli bir para değil. Bonus verirler, 20-30 yıl vadeli. En ucuz, en sıkıntısız aparatlardan bir tanesi vagon bu sistem içerisinde. Biz ihaleyi kimseden gizledik mi? 8-9 firma yeterli oldu. Açık ihale yapıldı. Vay efendim bunun neden naklen yayın yapmadınız? Zaten açıklanıyor. Biz basına verdik. Neden heyecanlandılar? Biz basın bildirisiyle verdik. Birinci, ikinci, üçüncü şu dedik. Rakamlar orada, ihale süreci devam ediyor. Otobüsü aldığım fiyatı size söyledim. Emin olun Mersin halkı akşam yatıyor, huzurla uyusun ama ben uyuyamıyorum. Ben nasıl böyle bir vebalin altından milyonlarca dolar ya da Euro Mersin’i borç altına sokayım? Şimdi finansman konusunda araştırmalar yapıyoruz. Bakın ne çıkacak ortaya. Benim kemiğimi kemirecek adamın dişini sökerim. Yapmam, iptal ederim zaten iki yakayı zor bir araya getiriyoruz. Pandemi bir taraftan ekonomik sıkıntılar bir taraftan. Rahat olun, ben bilgi aktarmaktan imtina etmem ama sürekli bunu kamuoyuyla paylaşamayız. Cumhuriyet tarihinin en önemli projesini yapıyoruz diyoruz. Bunu sulandıramayız. Uzun lafın kısası Metro ihalesi devam ediyor. 3. etap projeleri devam ediyor. Çok kısa sürede bu çalışmalar neticelenecek. İnanın bana endişe etmeyin. 10 sene sonra çocuklarımız bize teşekkür edecek.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir