Belediyenin 1/5000 Planının iptali için dava açma süresi bugünlerde dolacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avukat Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığı 1/5000 Revizyon Nazım İmar planını için itirazda bulunan vatandaşları uyararak dava açma sürecinin bugünlerde dolacağı ifade etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin yaptırdı 1/5000 Revizyon Nazım İmar için yapılan itirazlara Büyükşehir Belediyesinin 60 gün içerisinde cevap vermediğinden kaynaklı, itirazların hukuken reddedilmiş sayılmakta olduğunu hatırlatan Av. Bilgin Yeşilboğaz, planın iptali için dava açma süresinin bugünlerde dolacağını söyleyerek,  vatandaşların hak kaybına uğramamaları için bir an önce hukuki süreci başlatarak davalarını açmaları hususunda avukatlarına müracaat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Av. Bilgin Yeşilboğaz süreçle ilgili yaptığı açıklamanın devamında söyle konuştu:

‘‘Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir İlçelerini kapsayan 1/5000 Revizyon Nazım İmar Planı, Mersin Büyükşehir Meclisi’nin 06.02.2018 tarih ve 91 Sayılı Kararı ile onanmış ve 09.02.2018 tarihinden itibaren askıya çıkarılmıştır.

Bilindiği üzere bir çok yönüyle hatalı, şehircilik, planlama ve hukuk ilkelerine aykırı unsurlar içeren söz konusu revizyon nazım imar planının kentimizin geleceğine zarar vereceği  ve  vatandaşların mal varlıklarına ilişkin hak kayıplarına yol açabileceği görülmüştür.

Bu nedenle 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planına Mersin Halkı büyük tepki göstermiş ve askı süresinde binlerce itiraz yaparak bu tepkisini dile getirmiştir.

Ancak Mersin Halkı tarafından yapılan bu itirazlara yasal olarak 60 gün içerisinde cevap vermesi gereken  Mersin Büyükşehir Belediyesi, 60 günlük cevap süresi içerisinde  itirazlara  cevap  vermediğinden, hukuken itirazlar reddedilmiş sayılmaktadır.

Toplumsal barışın sağlanabilmesi için B.Ş.Belediyesinin sürece ilişkin olumlu bir karar alması beklenmesine rağmen şu ana kadar bir karar alınmadığı görülmektedir.

Planın iptali için dava açma süresi bugünlerde dolacağından, 1/5000 lik plana itiraz eden vatandaşlarımızın hak kaybına uğramamaları için  biran önce hukuki süreci başlatarak davaları açmaları hususunda avukatlarına müracaat etmeleri son derece önemlidir.’’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir