BİR GÜN SİZDE ‘BASIN ÖZGÜR OLSUN’ DİYECEKSİNİZ/CEMİL UĞUR YAZDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aslında uzun bir konu ve oturup tartışmak ile bitmeyecek bir konu. Şöyle öncelikle başlayalım. 15 Ağustos DİSK’in bir açıklaması vardı. İlk önce Genel İş başkanı konuştu. Daha sonra açıklamaya katılan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve HDP Milletvekili Rıdvan Turan konuştu. Genel İş başkanı ve CHP vekili konuştuğunda tüm basın çalışanları ayrıntısına kadar aldı. Daha sonra HDP vekili konuşmaya başladığında polis kamerası haricinde iki kamera açık kaldı. Diğer kameraları kullanan muhabirler toplanmaya başladı. Aslında bunlar kendi tarafları belli ettiler. Hiç kimseden bir şeyi gizlemediler. Fakat HDP vekillini çeken iki kameradan biri ise haberi yazıp yayınladıktan sonra ortaya çıktı ki, o da HDP vekiline yer vermemiş. Bu basın çalışanı ise, tarafsız görünüp yazıyı yazarken taraflı olan durumda…

Şimdi gelelim meselenin aslına, Mersin’de yerel basın para yani patronlar üzerine kurulmuş bir durumda. Elbet birkaç patronsuz yani çıkar için kurulmayan yerel basın var ama onlarda bir süre sonra ayakta durmakta güçlük çekiyor. Birkaç basın gelip haberi yaptığında HDP vekillinin sözlerine yer verdi. Çünkü habercilik etiği bunu gerektiriyordu. Fakat diğer taraftan baktığınızda, kendisi demokrat gösteren ve Mersin’in sorunlarına değindiğin iddia eden yerel basınlar ise, 192 bin yurtaşın oyunu almış yani Mersin’in 3’cü büyük partisine bile yer vermiyor. Bu habercilik ilkesine aykırı bir durum olduğu gibi tarafsız değil. Bir gurubun yandaşlığını yaptığının kanıttır.

CHP Mersin İl Başkanlığı ve vekilleri, basının özgürlüğünü ve herkesin eşitçe haber alma hakkını savunuyor ise, biran önce habercilik etiğin dışına çıkan, yani dünkü açıklamada sırf CHP vekillin konuşmasını veren bir durumda olan yerel gazetelere ve kuruluşlara verdiği reklam ve aboneliğini sonlandırmalıdır. Tabi, özgürlüğü ve demokrasi savunuyorlar ise bu acil bir görev olarak önlerinde duran bir durumdur. Aksisi bu durum gitgide büyüyecek ve yakında kendi seslerini verecek yerel basın bulamayacaklar. Özgür basın tüm yurttaşlar için geçerlidir.

Özü itibariyle bu kadar açıktan yandaşlık yapan gazeteler haklıdır. İşleri güçleri para olanın birilerinin emri altında çalışması mümkündür. Fakat kendisi hem demokrat gösterecek hem de açıktan birilerine yaranmak için yandaşlık yapacak. Bunun adı koymayı okurlarımıza bırakıyorum… Unutmayın ki sırf bugün çıkar için sizlerin seslerini verebilir, bu gazeteler. Ama unutmayın ki bir gün sizde ‘Basın özgür olsun’ diyeceksiniz….

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir