Bir kadın uyandı: “Sahnelerden inmiyoruz!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fatma SARIKAYA

Mersin’de sahnelenen tek kişilik  ‘Bir Kadın Uyanıyor’ adlı tiyatro gösterisinin oyuncusu Aysel Yıldırım, meclisteki kadın oyuncuların sahneye çıkarılmaması hakkında “Yüzyıllardan beridir var olan kadın mücadelesini sahipleneceğiz ve kadınlar olarak sahnelerden inmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Mersin Kadın Emeği Kolektifinin dayanışma etkinliği kapsamında, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğunun ‘Bir Kadın Uyanıyor’ adlı tiyatro oyunu Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde sahnelendi. Oyundan önce konuşma yapan Mersin Kadın Emeği Kolektifi üyesi Tülin Şahin Okay, dernek olarak gerçekleştirdikleri sosyal etkinliklerde kadınların sorunlarını dile getirmeye çalıştıklarını söyledi. Öte yandan mecliste oynanan tiyatro oyununda kadınların sahneye çıkmasının engellenmesine de değinen Okay, “Kadınlar olarak hayatın her alanında vardık, varız, var olacağız. Meclisteki varlığımız yüz yıllık kadın mücadelesinden geliyor. Sahnelerdeki cesaretimiz Afife Jale’den, gücümüz ise haklılığımızdan ve kadın dayanışmasından. Tüm sessizleştirilmeye ve hayattan soyutlanmaya çalışılan kadınlar adına bizler inadına diyoruz ki sahneden inmiyoruz.” diyerek tepkisini dile getirdi.

“HAYATI BOYUNCA KAÇ KEZ UYANIR İNSAN?”

45 yaşında evlenmiş ve boşanmış bir kadının ömrü boyunca verdiği mücadeleyi, uyanışını ve “Hayatı boyunca kaç kez uyanır insan” diye yaşamını sorgulayışını yer yer güldürerek, çoğunlukla düşündürerek anlatan oyun, izleyenler tarafından oldukça beğenildi.

Gerçek bir yaşam hikayesinden ilham alınarak yazılan oyun ile ilgili konuşan oyuncu Aysel Yıldırım, “Bu hikâye pek çok kadının başına gelen sıradan bir hikâyeydi. Bu sıradan gibi görünen hikâyenin içerisindeki mücadele duygusu bizi çok etkilemişti ve oyunu bunun üzerine kurduk. Bu nedenle de oyunun adını ‘Bir Kadın Uyanıyor’ koyduk. Sürekli bir şeylerle çarpışma, kendisinden veya sistemin getirdiği bir takım çelişkiler ile sürekli mücadele etmesi ve uyanması üzerine kurulu bir oyun. Çok sıradan gibi görülebilecek bir hikayenin aslında hiç de sıradan olmayan, olağanüstü bir mücadele olduğunu gösteriyoruz ve bu yönden de güçlendirmek istiyoruz seyircimizi. Bu tür olaylarla karşılaşıyoruz hayatta. Zaman zaman uyumaya devam ediyoruz ama uyanabilir ve çarpışabiliriz.” dedi.

“BALTAYI TAŞA VURDULAR”

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu tarafından düzenlenen bir tiyatro oyununda kadın oyuncuların sahneye çıkarılmasına izin verilmemesi kamuoyunda büyük tepkilere neden olmuştu. Bu yasakla ilgili yorum yapan oyuncu Aysel Yıldırım, hiçbir gücün kadınları engellemeye yetmeyeceğini dile getirerek şunları söyledi: “Çok apokaliptik bir şeyi çağrıştırıyor bu tür söylemler. Yapabilirler mi? diye bir düşünüyor insan ama yapamazlar çünkü ciddi bir kadın hareketi gücü var. Cesaretimiz Afife Jale’den, Eliza Binemeciyan’dan, Zabel Yesayan’dan. Dolayısıyla bu elimizden alabilecekleri bir şey değil çünkü biz fazla güçlendik, tabi ki inmeyeceğiz sahneden. Kadınların yüzyıllardır önlerinde yürüyecek bir yol yokken çabalayarak, emek vererek, birçok fedakârlıklarda bulunarak arkalarında yollar açtıkları köklü bir kadın mücadelesi öyküsü var. Bunu sahipleneceğiz. Baltayı taşa vurdular.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir