“Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emine Bulut’un eski eşi tarafından katledilmesini protesto eden Mersin Kadın Platformu, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” diye haykırdı.

Emine Bulut’un eski eşi tarafından öldürülmesi Mersin Kadın Platformu tarafından Forum Alışveriş Merkezi durağında birçok kadının katılımıyla basın açıklaması yapılarak protesto edildi. “Ölmek istemiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada kadınlar ellerindeki “Yaşamak istiyoruz”, “Kadın cinayetleri politiktir” dövizleri taşıyarak sık sık “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Erkek vuruyor devlet kuruyor”, “Yasta değil isyandayız” sloganları attı. 

“EMİNE BULUT’U ÖLDÜRENİ BILIYORUZ”

Plarform adına Günebakan Kadın Derneği Başkanı Zübeyde Akpınar, yaptığı açıklamada “Ölmek istemiyorum” diyen bir kadının katledildiği bir yerde artık kadın katliamlarının olduğu düzenin yıkılması gerektiğini ifade etti. Emine Bulut’u kimlerin öldürdüğünü bildiklerini aktaran Akpınar sözlerine su şekilde sürdürdü; ” Emine Bulut’u kim öldürdü  biliyoruz. Emine Bulut’u kadınların yıllarca mücadele ederek kazandığı hakları yok etmeye çalışan, İstanbul Sözleşmesini kasti olarak uygulanmayan, hayat kurtaran 6284 sayılı yasayı tartıştıran, kadınları evliliğe mahkum etmeyi amaçlayan, nafaka hakkını kısıtlamak için kanun metinleri yazan kadın düşmanı erkek iktidar duruyor. İktidar yanlışı yandaş medya duruyor. Kadına yönelik şiddet dosyalarını uzlaştırmaya sevk eden, iyi hal indirimlerini esirgemeyen yargı duruyor” dedi.

‘ARTIK BİR KİŞİ DAHA EKSİLMEYECEĞİZ’

2019 Temmuz ayında 31 kadın öldürüldüğünü, hergün bir kadının yaşamını yitirdiğini vurgulayan Akpınar, “Her gün bir kadın erkekler tarafından öldürülüyor. Artık bir şeyler değişecek. Annelerinin başında çığlık atan küçük kız çocuklarına bir söz veriyoruz. Kanlar içindeki annesine ‘anne lütfen ölme’ diyen o küçük kıza borçluyuz. Kadın erkek eşitliğinin sağlandığı, kadına yönelik şiddetin son bulduğu bir hayatı borçluyuz bu kız çocuklarına. Kamusal alanları, kentlerimizi, yaşam alanlarımızı borçluyuz.Ve buradan haykırıyoruz; Artık bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Ölmeyi değil, hayatı istiyoruz! Öfkemizle, isyanımızla, mücadelemizle cinayeti değil boşanmaları engellemeye çalışan kadın düşmanı politikalara karşı duracağız. 
Kadınların bu ülkede can güvenliği sorunu varken bizler yaşam hakkımız için sokaklarda, meydanlarda, adliye koridorlarında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Yapılan açıklamanın ardından kadınlar ana cadde üzerinde dakikalarca erkek şiddetini kınayan sloganlar atmaya devam etti. Atılan sloganlar caddeden geçenler vatandaşlar tarafından desteklenirken, kadınlar eylemlerini alkışlarla sonlandırdı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir