porn list

Bir ‘vegan’ kadının mutfağı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayvansal ürünler tüketmeyerek vegan beslenmeyi tercih eden Nursel Demir, bir veganın mutfağı ile bitkilerden nasıl peynir ve yoğurt elde edildiğini anlattı.

Toplumda kabul edilen beslenme türlerini reddederek, sadece bitkilerden beslenmeyi tercih eden Nursel Demir, ömrünü vegan olarak sürdürmeye karar vermesiyle birlikte hayvansal ürünlerden elde edilen ürünleri de bitkilerden elde etmeye yöneldi. Demir, hayvansal ürünler tüketmeme sürecini ve bir veganın mutfağını anlattı.

720x720nc-mrs-250217-veganmutfagi4

Kendisinin önceleri çok küçük bir çemberin içinde yaşadığını ifade eden Demir, sadece yaşama hakkı tanıdığı canlıların bu çembere girdiğini ifade ederek, daha fazla canlıya yaşam hakkı sunmak için vegan olmaya karar verdiğini ifade etti. Veganlığı tercih etmesi ile birlikte çok sevdiği yoğurt ve peyniri tüketmeye devam etmesi gerektiğini ifade eden Demir, ihtiyacı olan yoğurt ve peyniri de bitkilerden elde etmeye başladığını aktardı.

ÇİĞ BADEMDEN YOĞURT YAPIMI

Yaptığı araştırma sonucunda badem yoğurdunu okuduğunu ifade eden Demir, çiğ bademden yoğurt elde etmeye başladığını, bir arkadaşından da kaju isimli bir bitkiden peynir yapmayı ve Hibeş isimli bir Arap sosunu öğrendiğini ifade etti. Vegan yoğurt dediği yoğurdun yapılışını anlatan Demir, “Çiğ bademi bir gün önceden ıslatıyorum. Ertesi gün çiğ badem iki kat şişiyor. Şişmiş çiğ bademin içine iki bardak su koyup, bir güzel karıştırıyorum. Sonra da posa ile sütü birbirinden ayırıyorum. Süt son derece sağlıklı ve besleyici bir yapıya sahip. Hemen tüketilebilir ve pasta börek de yapılabilir. Kalan posanın içine bir yemek kaşığı unu iki bardak suyun içinde muhallebi kıvamına getirip, iki kaşık da nişasta koyup posanın içine koyuyorsunuz. Sonra bir çay bardağı zeytin yağı ekleyip istediğiniz kadar limon ve tuz ekledikten sonra macun kıvamını alana kadar karıştırıyorsunuz, ortaya yoğurdumuz çıkıyor” ifadelerini kullandı.

PEYNİR DE BİTKİDEN

Kaju isimli bitkiden elde ettiği peyniri de anlatan Demir, şöyle devam etti: “Çiğ kajuyu bir gün önceden ıslattım. Ertesi gün kaju baya bir şişti. Sonra onun içine karabiber, biraz limon, biraz tuz ekledikten sonra karıştırdım, iyice ezdikten sonra ortaya peynir çıktı.” Demir, lahmacun ve benzeri birçok yemeği vegan mutfağında yapma şansının olduğunu belirtirken, lahmacun yemek için ete ihtiyaç olmadığını aktardı.

“VEGAN BESLENME DAHA EKONOMİK”

Vegan beslenmenin maliyetli bir beslenme türü olduğuna inanıldığını belirten Demir, aksine kendisinin vegan beslenme sayesinde aylık beslenme maliyetinin de üçte iki oranında azatlığını ve vegan beslenmenin daha ekonomik olduğunu ifade etti. Daha önceleri sinirli ve hırçın bir kişiliğe sahip olduğunu belirten Demir, vegan olmasının ardından ise olaylara yaklaşımının daha soğuk kanlı daha sakin olduğunu dile getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir