Bir yıldır yanıt bekleyen soru: “Gülistan Doku nerede?”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Kadın Platformu üyeleri bundan 1 yıl önce kaybolan ve hala bulunamayan Gülistan Doku’nun akıbetini sordu. Kadınlar, Gülistan bulunana dek, “Gülistan Doku nerede?” diye sormaya devam edeceklerini söyledi.

Dersim’de üniversite öğrencisi olan Gülistan Doku’nun kaybolmasının üzerinden bir yıl geçti. Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar, bulundukları yerlerde sokaklara çıkıp Gülistan Doku’nun akıbetini sordu. Mersin Kadın Platformu da  Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda bir araya gelerek Doku için seslerini yükseltti. Platform adına konuşan Elmas Kara, “Gülistan’ın en son birlikte görüldüğü ve Gülistan’ı bir gün önce zorla arabaya bindirmeye çalıştığı tespit edilen, üvey babası polis olan Zaynal Abarakov tek şüpheli olmasına rağmen hiç gözaltına alınmadı. Telefonuna ve teknik cihazlarına arama, el koyma, inceleme işlemleri yapılmadı. Gülistan’ın eski erkek arkadaşı Zaynal Abarakov’un üvey babası, annesi ve kız kardeşinin 4 Ocak 2020 günü Gülistan’ın evlerinde bulunduğu zamana ilişkin vermiş oldukları ifadelerdeki çelişkili beyanların üzerinde durulmadı, çelişkiler giderilmedi. Zaynal’ın evde olduğu söylenen saatlerde evde olmadığı anlaşıldı. Soruşturma işlemleri Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro tarafından yürütüldü. Görev yeri değişine kadar, Zaynal’ın polis olan üvey babası bu büroda görev yapmaktaydı. Delillerin gizlenmesi, yok edilmesi ihtimaline rağmen soruşturma biriminin değiştirilmesi talebi savcılıkça değerlendirilmedi. Kamera kayıtları yeterli incelenmedi. Daha birçok delil göz önüne alınmadı ya da araştırılmadı. Gülistan’ın intihar ettiği algısı yaratılmaya çalışıldı.” dedi.

Elmas Kara, Zaynal ve ailesinin birbiriyle çelişen ifadeleri olduğu halde bugün ellerini kollarını sallayarak dışarıda gezerlerken 1 yıldır Gülistan için hukuk mücadelesi veren ailesinin gözaltına alındığını, kadın örgütlerinin eylemlerinin yasaklandığını ve Gülistan’ın kız kardeşi Aygül Doku’ya basından uzak durması konusunda baskı yapıldığını söyledi.

“Faiileri kim, neden koruyor” diye soran Kara, “Birbirimizden vazgeçmiyoruz. Gülistan bulunana kadar ‘Gülistan’a ne oldu’ demeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir