‘Bisikletli bir Pazar’ etkinliğiyle farkındalık yaratıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

‘Bisikletli kadın inisiyatifi’ üyesi Seçil Zor’un da katılımıyla 26 Kasım Pazar günü, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi tarafından “Bisikletli bir Pazar” etkinliği düzenlendi. Etkinlik hakkında yapılan açıklamada, “Bisikletli yaşamın dönüştürücülüğüne vurgu yapmak üzere planlanmış bir organizasyondu” denildi.

Yaşları 7 ila 70 arasında değişen katılımcılar pazar sabahı yapılan kahvaltı programının ardından bisikletlerle sahil turu gerçekleştirdi. İki saat süren tur sonrasında Kültürhane’de bir araya gelen katılımcılara, ‘Bisikletli kadın inisiyatifi’ üyesi Seçil Zor, bir sunum yaptı. Zor, yapmış olduğu sunumda, bisikletin hayatımızda, özellikle de kadınların hayatlarında neleri değiştirebildiğini aktardı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi üyesi Özlem Özgür Arıkan, düzenlenen etkinliğin önemine dair açıklamalarda bulundu.

“FARKINDALIK YARATMA HEDEFİMİZE ULAŞTIĞIMIZA İNANIYORUZ”

“Etkinliği planlarken, ilk hareket noktamız, plaza çalışanı genç bir kadının, bahanalerin arkasına sığınmadan tek başına bisikletle yapabildiklerinin, aslında ne kadar geniş bir etki alanına sahip olduğunu düşünmemizdi” diye belirten Arıkan, “Bisikletli ulaşımın, çevre üzerine olumlu etkileri hepimizin bildiği bir gerçek; lakin bu iki tekerin insanları nasıl bir hızla dönüştürdüğünü, özellikle bisiklet süren kadınların kendileriyle beraber çocukları, komşularını, iş arkadaşlarını ve onları görmekte olan toplumu da bu ölçüde dönüştürdüklerini tahmin edemiyoruz birçoğumuz. Bu açıdan, etkinliğimizin temel hedefimiz olan kişilerde farkındalık yaratma hedefine ulaştığını ve katılımcılara güzel bir gün yaşattığına inanıyoruz” dedi.

“ARTIK BİR TERCİH DEĞİL, ZORUNLULUK”

“Seçil’in de dediği gibi, eleştirerek değil çözüm üreterek bir sonuca varacağımıza inanıyor ve değişimi önce kendimizden başlattığımızda, hedefe ulaşmanın, daha kolay değil, ama mümkün olduğunu düşünüyoruz” diyerek sözlerine devam eden Arıkan, “Planlamamış olsak da, etkinliğimizin, partimizin 5. Yaşına denk gelmesi ve parti dostlarını güzel bir günde bir araya getirmiş olması da ayrı bir katkısı oldu. Sürdürülebilir yaşama duyduğumuz ihtiyaç, bugün artık bir tercih değil zorunluluk. Bir o kadar, insan doğasına uygun ve tatmin edici. Elimizden geldiğince, bu sese kulak vermek ve kendimiz için bir adım atmaktan geri durmamak lazım” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir