BTS üyeleri Mersin’de karşılandı : “Sürgünler Geri Alınsın!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

BTS tarafından TCDD’deki sürgünlere karşı ”Sürgünler Geri Alınsın” adı altında demiryollarından Ankara’ya yürüyüş başlatıldı. Yürüyüşün Adana’dan başlayan kolu, Mersin’de KESK’e bağlı sendika temsilcileri ve üyelerince Mersin Garı önünde karşılandı.

 

KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın (BTS) sürgünlere karşı 4 koldan Ankara Yürüyüşü başlattı. Diyarbakır, Adana, İzmir ve İstanbul’dan başlayan yürüyüşler raylardan devam ediyor. Adana’dan yürüyüşe başlayan işçiler, bugün akşam saatlerinde KESK’e bağlı kurumların üye ve yöneticileri tarafından Mersin Garı’nda karşılandı. Gar önünde basın açıklaması yapıldı.  Açıklamaya Sendika Genel Sekreteri Cavit Kayaoğlu da katılırken, basın metnini BTS Adana İl Temsilcisi Tonguç Özkan okudu.

 

“Sürgünlere karşı yürüyoruz, sürgünler geri alınsın” yazılı pankartın açıldığı açıklamada BTS Adana İl Temsilcisi Tonguç, “Sendikamız; demiryollarında siyasi kadrolaşmanın artan bir şekilde yaşanması ile liyakatsiz ve hülle atamalar karşısında hakkı yenen, mağdur edilen çalışanların yanında olmuş, doğru bir personel politikasının hayata geçirilmesi gerektiğini, bilgili, birikimli kişilerin hak ettikleri yerlere gelmesinin gerektiğini savunmuştur.  Bu amaçla; kimi zaman hukuksal mücadele vererek adliye önlerinde olduk; kimi zaman raylarda yürüdük. Nerede haksızlık, nerede hukuksuzluk varsa hep karşısında olduk.  Biz mücadele ederken yandaş sendika ve dernekler ise kapalı kapılar arasında başka hesaplar peşinde koştular. Ne demiryolları ne de personelin gerçek sorunları onların sorunları olmadı. Bugünlere geldiğimizde bu kadroları yaptığı ilk iş öncelikle BTS üye ve yöneticilerini sindirmeye, korkutmaya çalışmakla birlikte kendi kadrolaşmalarını kurmak olmuştur. İşte bu nedenle TCDD Genel Müdürlüğü tarafından 11 Mayıs 2020 tarihinde alınan kararla 13’ü sendikamız üyesi 29 demiryolu çalışanı sürgün edilirken, aynı tarihte yandaş sendika üyesi 53 çalışandan bir kısmı kendi istedikleri yerlere atandı. Bir kısmı da yasa ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde hülle atama ile görevde yükseltilmişlerdir” dedi.

Sürgünlere ilişkin kararın geri alınması yönünde çağrı yapan Özkan, “Bu haksız, hukuksuz ve adaletten uzak kararın geri alınması amacıyla yaptığımız tüm girişimlere hiçbir olumlu cevap verilmezken, 27 Mayıs tarihinde ise sendikamız Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Rıza Ercivan ile Sendikamız eski Genel Başkanlarından Yavuz Demirkol’un kendi istekleri dışında işyerleri değiştirildi.  Yani sürgün edildiler. Sürgün edilenler arasında kendisi ve aile bireyleri arasında kanser hastası, felçli ve ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak durumda olan bulunurken, yine merkez kurulu üyemiz, şube başkanlarımız ve işyeri temsilcilerimiz yasaya aykırı bir şekilde sürgün edilmişlerdir” diye belirtti.

Yapılan bu hukuksuzluğa sessiz kalmanın kabullenmek anlamına geldiğini söyleyen Özkan, “Başka hukuksuzlukların önünü açmak demektir. Sendikamız bu kararı geri alınması amacıyla her türlü hukuki mücadeleyi sürdürme kararlılığındadır. İşte bu yüzden sesimizi duyurmak amacıyla ‘Sürgünler Geri alınsın’ adı altında demiryollarında yürüyüş kararı almış ve bugün de yollardayız. Bugüne kadar sesimizi duymayanlara duyurmak için 4 Haziran Ankara’da olacağız ve TCDD Genel Müdürü ile görüşeceğiz. Gelin sürgünlere karşı birlikte mücadele edelim” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir