“Bu bütçeyi kabul etmiyoruz!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Turan DAL

“Özgürlük, Demokrasi Mücadelesinden Emekli Olunmaz” pankartının açıldığı basın toplantısında Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi üyeleri, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanılan 2018 yılı Bütçe Kanun Tasarısı’nın, emekçilerin ve emeklilerin elindeki ekmeği küçülteceği yorumunda bulunarak, 2018 yılına hazırlanan bütçeyi kabul etmediklerini kaydetti.

Bugün öğle saatlerinde Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi üyeleri, Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenledikleri basın açıklamasıyla TBMM’de görüşülmeye başlanılan 2018 yılı bütçesine ilişkin düşüncelerini paylaştı. 2018 yılı bütçesinin yorumlandığı açıklamada konuşan Sendika Başkanı Adil Alaybeyoğlu, “Bu bütçe, emekçilerin sırtına daha fazla yük yüklendiği bir bütçedir” dedi.
“AÇIKÇA ENFLASYON RAKAMLARIYLA OYNAYACAĞIZ DİYORLAR”

“Son 3 gündür hangi sihirli el dokunduysa, altını çizmek istediğim bir ifade bu” vurgusunda bulunan Alaybeyoğlu, “Birden bire yüzde 11.1’lik bir büyüme ile dünyanın en çok büyüyen ekonomisine sahip olduğumuz, siyasi iktidar çevrelerince bangır bangır söyleniyor. Başta Merkez Bankası olmak üzere, her ne hikmetse ‘Aralık ikinci haftada enflasyon düşecek’ deniyor. Biz bu sözün Türkçesini şöyle anlıyoruz: Hani yılbaşı geliyor ya! İşçiler, emekçiler, kamu çalışanları kısacası 24 milyon üzeri insan, ‘Yılbaşında acaba ekmeğimizi bir dilim daha arttırabilir miyiz?’ diye sorarken, anlıyoruz ki 2018 yılının Ocak ayında açıklanacak enflasyon rakamlarıyla açıkça ‘oynayacağız’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

“DOKUNDUĞUMUZ NE VAR İSE YÜZDE 40 ZAMLANIYOR”

“Demokratik ülkeyi bu bütçeyle hayata geçiremezsiniz” diye belirten Alaybeyoğlu, ” Çünkü baktığımızda hayatın en temel üyelerine yüzde 3-4’lük zamlar uygulanırken, her ne hikmetse başta kendileri olmak üzere yüzde 40-50’lik zamlar alıyor ve dokunduğumuz ne var ise yüzde 40 zamlanıyor” dedi.

“DAHA İNSANCA BİR YAŞAM İSTİYORUZ”

“Değerli arkadaşlar; Biz savaş bütçesi istemiyoruz!” diye kaydeden Alaybeyoğlu, son olarak, “Emekçilerin, emeklilerin daha insanca yaşayabileceği, çocuklarımızın daha özgür daha çağdaş eğitim alabileceği bir ülke istiyoruz. Alınteriyle üretenlerin ekmeğinin daha da arttırılmasını ve bu yaşa gelmiş bizlerin, ‘çocuklarının geleceği’ kaygısını taşımadan yaşamak istiyoruz” sözlerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir