Bu hafta kadınlar cephesinde neler oldu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fatma SARIKAYA
-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Betül Sayan Kaya, kadın ve çocuklara yönelik istismar davalarında iyi hal indiriminin kaldırılacağını söyledi.  İstismar davalarında sanıkların kravat takarak, takım elbise giyerek, sakin ve uyumlu davranışlar sergileyerek iyi hal indirimi alması kamuoyunda sık sık büyük tepkiye yol açıyordu. Kadın hareketinin uzun yıllar boyu mücadele ettiği bu konu sonunda net bir şekilde gündeme getirildi ve Bakan Kaya 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “İyi halle ilgili çalışmamız da var. Adalet Bakanlığımızla çalışmanın sonuna geldik. İyi hal denen indirim, özellikle bu tür davalarda asla geçerli olmayacak. 2018 yılı içinde artık bunun uygulanması yönünde çalışacağız. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak yeni bir çalışma yapıyoruz. Özellikle çocuklarla ilgili meslek gruplarında hizmet veren kişilerin belli aralıklarla sicil kaydı tutulacak. Bu periyodik olarak da istenecek. Düşünün cinsel istismarda bulunmuş bir öğretmenin mesleğine devam etmesi mümkün mü?”

 

– Suudi Arabistan’da kadınlar Cuma akşamı ilk kez stadyumda futbol maçı izleyebildiler. Ülkede kadınlar artık kendilerine eşlik eden bir erkek olmaksızın stadyumlara tek başlarına girebilecek. Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanmalarına izin verilmesinin ardından futbol maçlarını da izleyebilme kazanımı kadınlar tarafından sevinçle karşılandı.

 

-Hollywood’daki taciz ifşalarının başlattığı ‘Me Too’ hareketinin bir devamı olarak kadınlar Time’sUp kampanyasını başlattı. Altın Küre ödül törenine katılan oyuncular siyah kıyafet giyerek taciz olaylarını protesto ettiler.

 

-Kadın örgütleri sosyal medya üzerinden ‘Ohaldenapcaz’ kampanyası başlattı.

 

-İrlanda’da 14 yaşında birr genç kız eski sevgilisinin Facebookta çıplak fotoğraflarını paylaşması üzerine Facebook’a dava açtı. Söz konusu fotoğrafların kaldırılması için defalarca Facebook’a talepte bulunan genç kız sonuç alamayınca dava açtı. Bunun üzerine Facebook, genç kız ve ailesi ile dava sonuçlanmadan anlaşma yoluna girdi.

 

-İsveç’te tacize karşı kadınlar sokağa çıktı. İsveç’teki kadın örgütlerinin çağrısıyla sokağa çıkan kadınlar hükümet ve polisin kadına yönelik taciz ve şiddet olayları karşısında daha net tavır almalarını talep etti.

 

-Van’daki kadın avukatlar pembe otobüse tepki gösterdi. Geçtiğimiz haftalarda Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi tarafından başlatılan ve tamamı erkek olan grubun ‘Pembe Otobüs İstiyoruz’ imza kampanyasına karşı Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu açıklama yaptı. Kadın avukatlar, bu tarz taleplerin kadını sosyal hayattan soyutlamaya yönelik olduğunu söyleyerek bu uygulamayı kabul etmeyeceklerini belirttiler.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir