Büyükşehir 13 ilçede 'Yeşil Mersin Projesi'ni başlattı » Kilikya Gazetesi ,Mersin'den HaberlerKilikya Gazetesi ,Mersin'den Haberler

Büyükşehir 13 ilçede ‘Yeşil Mersin Projesi’ni başlattı

Bu biyografi 22 Kasım 2020 - 7:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, daha yeşil bir kent hedefi ile ‘Yeşil Mersin Projesi’ni başlattı. 13 ilçede eş zamanlı olarak başlatılan proje kapsamında Başkan Seçer, Vali Hüseyin Aksoy Caddesi’nde yürütülen orta refüj ve kaldırımları yeşillendirme çalışmasına katıldı. Mersin’e nefes olacak projenin önemini anlatan Seçer, “Çağımızın en büyük sorunlarının başında iklim değişikliği geliyor. Tabii onun bağlı olduğu çok farklı kriterler var. Bir tanesi de yeşili yok ediyoruz. Ormanı yok ediyoruz. Bunlar önemli sorunlar, özellikle belediyelerin imar planlarını gerçekleştirirken bunlara dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi koordinesinde kent genelinde eş zamanlı olarak ‘Yeşil Mersin Projesi’ başlatıldı. Türkiye’de bir ilk olarak, Peyzaj Master Planı ilke kararları çerçevesinde hayata geçirilen projede, 2021 yılı sonuna kadar 700 bin fidan dikiminin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Proje kapsamında fide, fidan ve çalı bitkilerinin dikimleri yapılacak. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yeşil Mersin Projesi’ni Vali Hüseyin Aksoy Caddesi’nde ilk fidanı dikerek başlattı. Seçer, İskenderun Kauçuğunu toprakla buluşturup, can suyunu verdi.

Etkinlikte Başkan Seçer’in yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Göher Şahin, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş, Fen İşleri Dairesi Başkanı Engin Yıldız ve belediye personelleri yer aldı.

“Bu proje biter, iş biter anlamına gelmiyor”

Kent genelinde başlatılan projeye dair konuşan Başkan Seçer, “Tabii Mersin adına sevindirici bir proje. Aslında doğa adına, ekolojik denge adına, iklim değişikliği adına sevindirici. Çağımızın en büyük sorunlarından biri iklim değişikliği. Bu temel prensipler çerçevesinde göreve gelir gelmez Daire Başkanımız Göher Hanım’ın çok süratle organize ettiği, Mersin Peyzaj Master Planı prensipleri ve ilkeleri çerçevesinde bu ağaçlandırmayı gerçekleştiriyoruz. 13 ilçede göreve geldiğimiz ilk günden bu yana yaklaşık 2 milyon 650 bin civarında fide ve fidan dikimi gerçekleştirdik. Bunun 4 bin 250 adeti ağaç fidanıydı. 157 bin civarında da çalı bitkisi ektik. Kalan kısmı da mevsimlik çiçeklerden oluşuyor” dedi.

Başkan Seçer, Yemyeşil Mersin Projesi kapsamında 700 bin fidan dikileceğini belirterek, “Bu yılın sonuna kadar yaklaşık 2 bin ağaç dikeceğiz. Toplamda 700 bin fidan diyoruz ama tabi bu proje biter, iş de biter anlamına gelmiyor. Her yıl bu çalışmaları devam ettireceğiz. Bunların bize olan maliyetinden korkmuyoruz, çekinmiyoruz. Bunlar önemli bütçeler ayırmamız gereken çalışmalar. Bizim kendi uhdemizde olmayan alanları dahi sözleşme ile diğer kurumlardan alıyoruz. Örneğin biz yaklaşık olarak 160 kilometre Karayolları’nın ağındaki refüjlerin bakım çalışmalarını üstlendik. Bunu Karayolları ile yaptığımız bir protokol ile gerçekleştirdik. D-400 karayolu üzerindeki alanın bakımı, temizliği, gerekiyorsa rehabilitesi, ihyası bütün çalışmalar bundan sonra Adana ÇUKOBİRLİK girişinden Gazipaşa sınırına, Anamur’a kadar Büyükşehir’in çalışmaları ile gerçekleşecek” diye konuştu.

“Ülkemizde kişi başına düşen yeşil alan 1 ile 9 metrekare arasında”

Türkiye’de yeşil alanların az olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Gelişmiş ülkelere bakıyorsunuz, yeşil alan kişi başı olarak 20 metrekare iken, bizim ülkemizde bu 1 ile 9 metrekare arasında değişiyor. Bizim sorumlu olduğumuz alanlar şu an Mersin sınırları içerisinde kişi başına düşen alan 2.74 metrekare. Biz her yıl bunu artırmak istiyoruz. Zaten yönetime geldiğimizde bu rakamlar 2.71’di. Ne kadar çok fide dikersek, ne kadar çok alanı yeşillendirirsek kişi başına düşen alanımızı da o kadar genişletmiş olacağız. Çağımızın en büyük sorunlarının başında iklim değişikliği geliyor. Tabii onun bağlı olduğu çok farklı kriterler var. Bir tanesi de yeşili yok ediyoruz. Ormanı yok ediyoruz. Bunlar önemli sorunlar, özellikle belediyelerin imar planlarını gerçekleştirirken bunlara dikkat etmeleri gerekiyor. Diğer anlamda merkezi idarenin politikaları daha çok yeşil çevreye yönelik olmalıdır. İklim değişikliğine önleyecek en önemli faktörlerden bir tanesi de yeşil bir çevrede yaşamamız, orman varlığımızın artırılması.”

Bizim en büyük reklam araçlarımızdan bir tanesi çevrenin güzel ve temiz olmasıdır”

Her bireyin, her vatandaşın temiz bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu ve bunun bir anayasal hak olduğunu vurgulayan Seçer, şunları söyledi:

“Biz idari olarak vatandaşın bu anayasal hakkını vermek durumundayız. Onun için de bugün burada temsili bir ağaç dikme çalışması yaptık. Güzel işler yapıyoruz. Daha da güzel şeyler yapmaya devam edeceğiz. Kentimizi temiz tutmaya, bakımlı olmasına gayret ediyoruz. Bizim en büyük reklam araçlarımızdan bir tanesi çevrenin güzel ve temiz olmasıdır. Düşünün; şehir dışından bir işadamı buraya günübirlik bir iş ziyaretine geliyor. Mersin’i tertemiz gördüğü zaman gider, bunun reklamını yapar. İstanbul’da, Ankara’da, Londra’da, Paris’te, Uzakdoğu’da, Amerika’da yapar. Mersin’i tanıtmamız lazım! Mersin’i iyi özellikleri ile tanıtmamız lazım! Huzur kenti, barış kenti, kardeşlik kenti, yeşil kent, tarihi-kültürel birikimi olan bir kent şeklinde. Bu güzel özelliklerini ihya etmek, bu potansiyeli açığa çıkartmak ve bunu tanıtım aracı olarak kullanılmasını sağlamak, bütün gayemiz bu.

“Şehir içinde araçla seyahat ederken üzüldüğüm sahnelerle karşılaşıyorum”

Mersin’in daha temiz bir kent olması için vatandaşlara da çağrı yapan Seçer, “Vatandaşlarımızdan da rica ettiğim bazı konular var. Yeşili korumak, çevreyi temiz tutmak. Ben, şehir içinde araçla seyahat ederken üzüldüğüm sahnelerle karşılaşıyorum. Şoför suyu içiyor, pet şişeyi kaldırıyor caddeye atıyor. Bunu anlamak mümkün değil! Vatandaşlarımızın da bu konuda bize yardımcı olmaları lazım! Bunu yapan vatandaşlarımızı tatlı bir şekilde uyarmaları lazım! Gerçekten bunu yapmasınlar” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeşilboğaz: “Mersin’in geleceğini ranta kurban etmeyin”

Mersin Barosu  Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Necmi Birim’i ve yönetim kurulu üyelerini makamında ziyaret etti. Mersin'de yapılması planlanan polipropilen tesisi, Alata Enstitüsüne ait arazi hakkında alınan karar ve yapımı süren Akkuyu Nükleer Santral konularının konuşulduğu ziyarette  Yeşilboğaz, “Mersin ranta kurban edilmesin. Mersin’i artık rahat bırakın. Mersin’in geleceğini yok etmeyin” dedi. Baro Başkanı  Yeşilboğaz, Akkuyu nükleer santrali ve Mersin’in Karaduvar Mahallesi’nde tüm çevrecilerin ve bölge halkının tepkisine rağmen bölgede yaşam hakkını, tarım, turizm ve balıkçılık sektörünü yok edecek polipropilen tesisi çalışmalarının önüne geçmek için hukuksal mücadelelerinin d…

Tarhan’dan ranta karşı ortak mücadele çağrısı

Mezitli’de haksız rant sağlayanlara karşı mücadelesini sürdüren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Çevlik Mahallesi’nde bulunan ormanlık bölgede parsellenen alanlara karşı sert bir tavır sergileyerek, vatandaşlara ranta karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı. Geçtiğimiz yıllarda Eski Mezitli Mahallesi’nde bulunan ormanlık alanda yaşanan benzeri olaylara karşı etkili bir duruş sergileyen Başkan Tarhan, ‘kişisel rant’ aracı haline getirilen 8 bin 210 metre karelik alanın takipçisi olacaklarını ve herkesin bu alana sahip çıkması gerektiğini belirtti. "Ormanda ağaçlarımız kesilerek parselleniyor" Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Tarhan, “Mezitli sınırları içerisinde bulunan bu tür doğa katliamlarına izin vermemiştik. Bunlara…

“Alata ranta kurban edilmesin”

Erdemli ilçesinde bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nün sit alanı arazisinin bir kısmının “Sit Alanı” dışında bırakılmasına tepki gösteren çevreciler ve STÖ’ler, “Alata ranta kurban edilmesin” dedi. Erdemli ilçesinde bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’ne bağlı arazinin bir kısmının Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Sit Alanı” dışında bırakılmasına karşı Mersin Çevre ve Doğa Derneği basın toplantısı düzenledi. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Alış ve Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) temsilcileri katıldı. DOĞA TALAN EDİLİYOR Mersin Çevre Ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat A…

Seçer, çevre dostu 100 yeni otobüs alımı için meclisten yetki istedi

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, araç filosuna CNG yakıtlı 73 yeni otobüs katıldığını ve mevcut hatların iyileştirilmesi için 100 yeni araca daha ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. 100 adet CNG’li otobüsün alımı kapsamında 22 milyon avroya kadar ihtiyaç duyulan dış kredi talebiyle ilgili Meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Seçer, doğalgazlı araçların hem çevre dostu hem de yakıt tasarrufu ile daha az maliyetli olduğunu belirtti. Seçer, “252 toplu taşıma otobüsü için yılda 64 milyon 156 bin 956 lira mazota para ödememiz gerekiyor. Oysa bu araçlar doğalgazlı olması halinde yakıta 30 milyon 890 bin 386 lira ödeme durumunda kalacağız. Sadece yakıttan bizim yıllık tasarrufumuz 33 milyon 266 bin 570 lira olacak” dedi. B Mersin Büyükşehir Belediye…

18 ayda 23 gemiye toplam 40 milyon 352 bin lira ceza

Mersin Büyükşehir Belediyesi, deniz denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Denizi kirleten gemilere karşı cezai işlem uygulayan Büyükşehir Belediyesi, son 18 ayda 23 gemiye toplam 40 milyon 352 bin 421 TL ceza kesti. Büyükşehir, gerçekleştirdiği denetimlerle kirlenmenin önüne geçerek hem Akdeniz’i hem Akdeniz’in içinde barındırdığı deniz canlılarını koruyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi, temiz Akdeniz için deniz denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Deniz kirliliğine neden olan ve hem deniz canlılarına hem de insan sağlığına olumsuz etkileri olan atıkların denize bırakılmaması için denetimlerine devam eden Büyükşehir Belediyesi, denizi kirleten gemilere kestiği cezalarla kirlenmenin önüne geçmeyi hedefliyor. Son 18 ayda 23 gemiye 40 milyon liranın üze…

Yaşam alanlarını korumak için çağrı yaptılar: “Polipropilen tesisini istemiyoruz”

Karaduvar Mahallesi’nde kurulmak istenen plastik fabrikası için çevre örgütlerinin açtığı iptal davası sonrası, bilirkişi heyeti sahada inceleme yaptı. Çevre örgütleri iptal kararı verilmediği takdirde eyleme geçeceklerini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Özel Endüstriyel Alan” ilan edilen Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Karaduvar Mahallesi’nde bulunan bin dönümlük arazi içine plastik fabrikası yapılmak isteniyor. Kentte bulunan çevre koruma dernekleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları Mersin Adliyesi 2’inci İdare Mahkemesine iptal davası açtı. İtiraz davası kapsamında bilirkişi heyeti bölgede inceleme yapmak için söz konusu alana geldi. Bilirkişi heyetinin incelemelere başlamasından önce kentte bulunan Emek ve D…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ