“Çalışırken işsiz kalmak istemiyoruz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belediye bünyesinde çalışırken Belediye İktisadi Teşekküllere geçişte kadro dışı bırakılan taşeron işçileri için yapılan basın açıklamasında konuşan Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Çalışırken işsiz kalmak istemiyoruz. Biz kamu işçileri için eşit haklar talep ediyoruz. Her alanda eşitlik talep ediyoruz” dedi.

Belediyelerde kadroya geçişlerde askıya alınmalar devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde Akdeniz Belediyesi’nde 19 işçinin daha kadro talebi red edilirken, Akdeniz Belediyesi’nde isimleri askıya alınan taşeron işçi sayısı 122’ye ulaştı. Öte yandan Mersin’deki tüm belediyelerde güvenlik soruşturmaları devam ediyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel İş Mersin Şubesi, kadro müjdesiyle Belediye İktisadi Teşekküllere kadro başvurusunda bulunan ve çeşitli sebeplerden dolayı kadro dışı bırakılan üyeleri için Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.  Açıklamaya işçilerinin yanı sıra çeşitli parti ve STK temsilcileri de katıldı.

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Kadro müjdesinin ardından başlayan işten çıkarmaları kabul etmeyeceklerini kaydeden Göksoy, “Hükümet seçimlerde verdiği kadro vaadini eşitsiz ve eksik bir şekilde hayata geçirdi. Merkezi idarede taşeron işçilere tanıdığı kamu işçiliği hakkını yerel yönetimlerdeki işçilere tanımayarak büyük bir ayrımcılığa ve eşitsizliğe yol açtı. Belediye işçilerine kadro verilmedi. Bu anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu ayrımcılık giderilene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

“19 ARKADAŞIMIZ DAHA İŞLERİNDEN EDİLDİ”

“Öncelikle belirtmek gerekir ki tüm eşitsizliğine rağmen gelinen bu önemli aşama bir lütuf değil her aşamasında işçi sınıfının, on yıllardır canla başla sürdürdüğü insanca yaşama, insanca çalışma mücadelesinin bir kazanımıdır” diyerek konuşmasına devam eden Göksoy, “Ama getirilen düzenleme ile ne yazık ki güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek 19 arkadaşımız daha işlerinden edilmiştir. Bu arkadaşlarımız çalışırken işsiz kalmıştır. 696 sayılı KHK ile taşeronlarda çalıştırılan işçilerde bir sürü diğer koşul yanında devlet memurları için aranan koşullar da aranmaktadır. Merkezi idareye kadrolu geçişte 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun atama şartlarını aramak bile tartışmalıyken 657 sayılı kanun içinde tanınmamış ve tanımlanmamış belediye şirketlerine geçiş için 657 koşullarını aramak hukuki temeli olmayan bir keyfiyettir. Şu anda belediye hizmetlerinde çalışan binlerce taşeron şirket işçisi hukuk dışı bir durumla karşı karşıyadır. Sendikamız en başından beri yıllardır kamu idareleri için çalışan ve aslında kamu idarelerinin işçisi oldukları hukuken tescil edilmiş olan işçilerin karşısına güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması koşulunu dikmenin işçileri eleme amacını taşıdığını ifade etmiştir” diye belirtti.

“HER ALANDA EŞİTLİK TALEP EDİYORUZ”

“Bu işçiler kadro beklerken işsiz kalacaktır” vurgusunda bulunan Göksoy son olarak şu ifadeleri kullandı: “Şimdi sabıka kayıtları  ve güvenlik soruşturması nedeniyle karşımıza çıkması beklenen bu durum büyük bir toplumsal açmaza neden olacak boyuttadır. İşsizliğe mahkum edilecek binlerce işçi nasıl yaşamlarını sürdürecektir. Bu durumdaki üyelerimiz geçmişte yaptıkları hükümlerinden  cezalarını çekmişlerdir ve kamuya yıllardan beri hizmet vermektedirler. Buna rağmen toplumun dışına itilmesine sebep olacak bu uygulama ile karşı karşıyadırlar. Bu uygulamayla işçiler adeta suç işlemeye teşvik edilmektedir. Öte yandan konuyla ilgili çıkarılan tebliğde başvuruların reddinden sonra itiraz komisyonlarının kararlarının kesin olduğu, yargı yolunun kapalı olduğu da söyleniyor. Bunu kabul etmeyeceğiz yargıya başvuru hakkı anayasal bir haktır. Her türlü hukuksal mücadeleyi sürdüreceğiz.

Bir ayrımcılık ve eşitsizlikte tediye ödemesinde yani işçiler arasında bilinen adıyla devlet ikramiyesinde yaşanmaktadır. Belediye şirketlerinde çalışan 100 bin işçi ve taşeron şirketlerde çalışan ve belediye şirketlerine geçecek olan yaklaşık 400 bin işçi, bu eşitsizliğin ve ayrımcılığın mağdurları durumundadır.

Genel-İş Sendikası olarak kamuya geçiş sürecinde bütün alt işveren işçilerinin sesi olacağız, sorunlarını dile getireceğiz, onların hak ettikleri işlerde hakça çalışmaları için, belediyelerde çalışan işçilerin de kadro haklarına kavuşmalarını başarana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Kısaca biz kamu işçileri için eşit haklar talep ediyoruz. Her alanda eşitlik talep ediyoruz.  Bunun mücadelesini sizlerle birlikte vereceğiz.”

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir