ÇEVRECİLER “RAPOR TARAFSIZ OLAMAYACAK” DEDİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MERÇED üyeleri, balık çiftliklerinin olumlu ÇED raporuna karşı açtıkları davada hazırlanacak olan raporun, tarafsız ve bilimsel olamayacağını savundu. Çevreciler bu savunmayı, raporu hazırlayan bilirkişilerden Doç Dr. Deniz Ayas’ın, balık şirketlerinin kurduğu dernekte üye olması gibi birden çok gerekçeye dayandırdı.

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED), balık çiftliklerine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararlarına karşı açtıkları davanın keşfinde bulunacak bilirkişilerden Doç Dr. Deniz Ayas’ın, dava açtıkları şirketlerle aynı dernekte çalıştığını aktardı. MERÇED üyeleri bu hususu göz önünde bulundurarak, hazırlanacak olan raporun tarafsızlığından ve bilimselliğinden şüphe duyduklarını kamuoyuyla paylaştı. amasya escort

“BALIK ÇİFTLİKLERİ LEHİNE OLACAĞI AŞİKARDIR”

MERÇED adına basın metnini okuyan Avukat Semra Kabasakal, ”Silifke, Aydıncık, Bozyazı, Anamur halkının, meslek odalarının STK’ların tüm itirazlarına rağmen Mersin sahilleri oldukça yakın deniz alanlarında 20 farklı firma tarafından, değişik bölgelerde kurulması planlanan balık çiftlikleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararlarına karşı Mersin İdare Mahkemesi’nde; ÇED olumlu kararlarının iptali ve yürütmenin durdurulması için derneğimiz MERÇED tarafından açılan davalarda mahkemece 4-5 12.2019 tarihlerinde kurulması planlanan alanlarda keşif yapılmasına karar verilmiştir. Ancak keşif için mahkeme tarafından resen atanan bilirkişilerden Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşletme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Deniz Ayas dahili davalı şirketlerden Kılıç Deniz Ürünleri Üretim İhracat ve İthalat Şti. A.Ş ve Agromey Gıda ve Yem Sasn. Tic. A.Ş kurucusu olduğu Mersin Kültür Balıkçılığı Derneği’nin Denetleme Kurulu üyesi olarak 3 yıllığına görev almıştır. Bilahare istifa ettiği belirtilmiş ise de Kültür Balıkçılığını destekleyen açıklamaları basında yer almıştır. Dolayısıyla bu bilirkişinin hazırlayacağı raporun bilimsel olamayacağı ve balık çiftlikleri lehine olacağı aşikardır” ifadelerini kullandı.

“TALEPLERİMİZ REDDEDİLDİ”

Kabasakal son olarak aşağıda belirttiği şu hususlarla hazırlanacak olan raporun tarafsız ve bilimsel olamayacağını aktardı:

“Zira HMUK’nun 272 ve 36. Maddeleri gereğince; bilirkişi seçilen doç. Dr. Deniz Ayas’ın:

1)Balık şirketlerinin kurduğu dernekte üye olması ve denetleme konularında yer alması bilahare istifa etmiş olsa dahi o derneklere yol göstermiş olması,

2)Balık çiftlikleri konusunda basında defalarca beyanat vermesi,

3) Tarafsızlığı konusunda şüpheyi gerektirecek önemli sebeplerin olması gerekçeleri ile itirazlarımız ve başka bir bilirkişi atanması konusunda mahkemeye sunduğumuz taleplerimiz reddedilmiştir.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir