CHP’Lİ BAŞARIR: “ESNAFIN AKLIYLA DALGA MI GEÇİLİYOR”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Covid-19 virüsü ile mücadele kapsamında Esnaf Destek Kredisi Paketi ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.

CHP’li Başarır krediden faydalanmak isteyen esnaflardan istenilen evraklardan birinin de “Güncel (son 15 gün önce alınmış) vergi ve SGK borcu yoktur yazısı” olması gerektiğini hatırlatarak, “Birçok esnafımızın vergi ve SGK borcu olduğu bilinmesine rağmen kredi kullanmak için böyle bir evrak istenmesi esnafımızın aklıyla dalga geçmektir” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Başarır, konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemi ile vermiş olduğu önergede,

“Covid-19 virüsü ile mücadele kapsamında Esnaf Destek Kredisi Paketi açıklanmış ve bu krediden faydalanmak isteyen esnaflardan istenilen evraklardan birinin de ‘Güncel (son 15 gün önce alınmış) vergi ve SGK borcu yoktur yazısı’ olduğu belirtilmiştir. Zaten ekonomik sıkıntılar içerisinde olan esnaf ve sanatkârlarımız yaşanan Covid-19 virüsü nedeniyle daha da sıkıntıya gömülmüşlerdir.
Esnaflarımızın çoğunluğunun vergi ya da SGK borcu olduğu bilinmesine rağmen, vergi ve SGK borcu yoktur yazısının kredi kullanımı için istenilen evraklar arasında olması esnafın aklıyla dalga geçmektir” ifadelerini kullandı.

Başar’ır sunduğu önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Vergi ve SGK borcu olan esnaf ve sanatkârlarımız söz konusu paketten faydalanamayacakları için kaderlerine mi terk edilmiştir?

Hemen hemen her esnafın vergi ve SGK borcu olduğu bilindiğine göre kredi kullanımı için böylesine bir evrak şartı aranması esnaf ve sanatkârlarımızın akıllarıyla dalga geçmek değil midir?

Kredi kullanımı için istenilen evraklar arasında olan vergi ve SGK borcu yoktur yazısını kaldırmayı düşünüyor musunuz?”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir