CHP’li Atıcı: OHAL ile devlete suç işletiyorlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’nin “OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganı ile eş zamanlı olarak 81 ilde düzenlenen etkinliğin  Mersin ayağında konuşan CHP Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı,  “OHAL’e dayanarak devleti bugün yönetenler bu ülkeye suç işletiyorlar. Az kaldı AKP hükümetini yıkacağız” dedi.

CHP Genel Merkezi’nin çağrısıyla 81 ilde düzenlenen ‘OHAL değil, demokrasi istiyoruz’ eylemi Mersin’de de Özgür Çocuk Parkı’nda gerçekleştirildi. Mersin’deki oturma eylemine CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Serkan Topal, Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve çok sayıda partilinin yanı sıra DİSK ve KESK’e bağlı sendikaların üyeleri de katıldı. Eylemde ‘Hayır bitmedi daha yeni başlıyor’, ‘OHAL değil demokrasi’, ‘Direne direne kazanacağız’ şeklinde sloganlar atıldı.


“OHAL HALK İRADESİNİ GASP ETTİ”

Etkinlikte ilk olarak söz alan Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı Adil Aktay, 21 aydır ülkenin Olağanüstü Hal (OHAL) ile yönetildiğini ve bu yönetim şekli ile demokrasinin ve hukukun sistematik olarak saldırıya uğradığını ifade etti. Aktay, “OHAL rejimi ile insan haklarının, demokrasinin, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemi baskılamanın aracı olmuştur. KHK’ler ile parlamento yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına operasyonlar yapılmıştır” dedi.

“OHAL İLE EMEKÇİLER İŞSİZ KALDI”

Ardından konuşan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK Genel İş) Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ise, OHAL ile en çok emekçilerin zarar gördüğünü vurguladı. Mersin’de belediyelerde bulunan birçok işçinin işsiz kaldığını belirten Göksoy, “Kayyum atanan Akdeniz Belediyesi’nde bulunan emekçi arkadaşlarımız güvenlik soruşturmaları ile işsiz bırakıldı. Emekçi arkadaşlarımız işsiz bırakılarak ekmek ile terbiye edilmeye çalışılıyor. Biz emek örgütleri olarak bu uygulamaya karşı mücadele edeceğiz” dedi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikaları (SES) Mersin Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt ise, OHAL ile sivil toplum örgütlerini bitireceklerini sananlara bugün alanlarda bulunan onurlu ve şerefli emekçiler ikridara gerekli mesajı verdiklerini dile getirdi.

“OHAL İLE BU ÜLKEYE SUÇ İŞLETİYORLAR”

Son olarak konuşan CHP Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı da, OHAL ya da OHAL’siz AKP hükümetini yeneceklerini ifade etti. Atıcı, “Biz evrimcilerin ruhunu Ali İsmail Korkmaz’ların ve Berkin Elvan’ların ruhunu taşıyoruz. Denizlerin çelik iradesini taşıyoruz. OHAL’le dayanarak devleti bugün yönetenler bu ülkeye suç işletiyorlar. Az kaldı AKP hükümetini yıkacağız. OHAL demek AKP hükümetinin acizliği demek. AKP’nin hesap vereceği günler uzak değil. AKP yıktıktan sonra üç şeye hesap verecek; birincisi bu halka hesap verecek, ikincisi iktidarı devralan CHP iktidarına hesap verecek ve son olarak da Allah’a hesap verecek”
dedi.


Yapılan konuşmaların ardından oturma eylemi alkış ve sloganlar ile sona erdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir